ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Revenire concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: in 22.10.2012 ar trebui sa revin la serviciu ca urmare a incetarii concediului de crestere copil, in varsta de doi ani (copilul fiind nascut in 2010). Am sunat si am anuntat la serviciu chiar astazi ca ma voi intoarce incepand cu a 2 -a zi inainte sa se termina CCC. Seful, asa cum m-a avertizat din luna aprilie anul acesta, mi-a spus ca el are angajat pe altcineva in locul meu si ca o sa ne vedem pe 22 la serviciu, insa mi-a transmis voalat ca "doar o sa ne vedem" nu si ca-mi voi relua postul. Ce parghii are ca sa ma dea afara?
Mai mentionez ca, atunci cand am plecat in concediu de maternitate (incepand cu a 7-a luna) a angajat pe altcineva cu contract pe perioada nedeterminata, acea persoana demisionand in aprilie anul acesta, imediat dupa angajand o alta persoana.
Multumesc.

Adaugata in: Legislatia muncii
Lacramioara Nestian
 User  Lacramioara Nestian
a intrebat la 10 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

11 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lacramioara Nestian
 User Lacramioara Nestian
a raspuns userului georgeta ganea la 19 Sep. 2012
Multumesc mult pentru raspunsul dvs. complet.
M-am uitat pe contractul de munca mai-nainte si am vazut ca perioada previz in cazul concedierii este 14 zile lucratoare, dvs. spuneti de 20 de zile lucratoare. S-a schimbat ceva intre timp? Eu de cand am semnat contractul in 2007, n-am mai semnat nimic in acest sens.

Multumesc pentru tot .

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului lacramioara nestian la 19 Sep. 2012
Suspedarea postului este o notiune noua. Un post cel mult se poate desfiinta. Un contract de munca se suspenda. In perioada de la 22.10.2012 pana in data de 08.11.2012 nu sunt 20 de zile lucratoare pentru preaviz. Este o masura unilaterala privind salariul Dumneravoastra in cel mai rau caz este sa reluatio activitatea pe salariul avut anterior suspendarii contractuluio de munca. Fara un act aditional de modificare a salariului nu poate opera in REVISAL. Este o masura unilaterala care poate fi contestata cu succes in instanta.

Art. 210 din legea 62 din 2011
Cererile referitoare la solutionarea conflictelor individuale de munca se adreseaza instantei judecatoresti competente in a carei circumscriptie isi are domiciliul sau locul de munca reclamantul.

Art. 211
Cererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa;
b) constatarea nulitatii unui contract individual de munca poate fi ceruta de parti pe intreaga perioada in care contractul respectiv se aplica;
c) plata despagubirilor pentru pagubele cauzate si restituirea unor sume care au format obiectul unor plati nedatorate pot fi cerute in termen de 3 ani de la data producerii pagubei.

Art. 212
(1) Cererile referitoare la solutionarea conflictelor individuale de munca vor fi judecate cu celeritate.
(2) Termenele de judecata nu pot fi mai mari de 10 zile.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lacramioara Nestian
 User Lacramioara Nestian
a raspuns userului lacramioara nestian la 19 Sep. 2012
Dau mai jos un copy paste la raspunsul pe care tocmai l-am primit din partea angajatorului, referitor la reintoarcerea mea la serviciu:

"Buna ziua,

Din motive care tin exclusiv de contractarea activitatii in 2012, societatea va suspenda postul de Asistent manager incepand cu data de 11 Noiembrie a.c.
Contractul de munca va fi repus conform legislatiei in vigoare in perioada 22 Oct - 8 Noiembrie, cu salariul minim pentru studii superioare.
Cu aceasta notificare doresc sa te pun in tema pentru a fi pregatita pe mai departe."

Reluand toate discutiile avute pana acum este legal sa actioneze asa ?
Eu nu am fost platita cu salariul minim pe economie pentru studii superioare, si nu se spune nimic despre faliment sau altceva de genul.
Multumesc pentru sprijin.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lacramioara Nestian
 User Lacramioara Nestian
a raspuns userului lacramioara nestian la 18 Sep. 2012
Multumesc pentru confirmare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lacramioara Nestian
 User Lacramioara Nestian
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Sep. 2012
Sa inteleg ca am tot dreptul sa ma intorc la serviciu la implinirea de 2 ani a copilului dupa cum si angajatorul are legal tot dreptul sa ma concedieze la cateva zile dupa ce ma intorc la serviciu...eu asta inteleg.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului loredana elena preda la 17 Sep. 2012
Art. 21 - OUG 96/2003

(1)Este interzis angajatorului să dispună ?ncetarea raporturilor de muncă sau de serviciu ?n cazul:

a)salariatei prevăzute la art. 2 lit. c)?e), din motive care au legătură directă cu starea sa;

b)salariatei care se află ?n concediu de risc maternal;

c)salariatei care se află ?n concediu de maternitate;

d)salariatei care se află ?n concediu pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, ?n v?rstă de p?nă la 3 ani;

e)salariatei care se află ?n concediu pentru ?ngrijirea copilului bolnav ?n v?rstă de p?nă la 7 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, ?n v?rstă de p?nă la 18 ani.

(2)Interdicţia prevăzută la alin. (1) lit. b) se extinde, o singură dată, cu p?nă la 6 luni după revenirea salariatei ?n unitate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului loredana elena preda la 17 Sep. 2012
Se aplica, insa Ordonanta nu cuprinde aceasta restrictie privind concedirea timp de 6 de la revenirea definitiva din concediu, ci doar in cazul revenirii din concediu de risc maternal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Loredana Elena Preda
 User Loredana Elena Preda
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Sep. 2012
Stimata doamna,

Prevederile OUG96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca nu se mai aplica?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului lacramioara nestian la 11 Sep. 2012
CCMUN nu se mai aplica de la data de 01.01.2011. Dumneavoastra reveniti din CCC acordat in baza OUG 148 DIN 2005, motiv pentru care masura privind interdictia angajatorului de a concedia salariata in urmatoarele 6 luni de la reluarea acivitatii nu vi se aplica. Acesta masura se aplica doar in cazul salariatelor care au intrat in CIC dupa data de 01.01.2011 in baza OUG 111 din 2011.
ART. 25
...
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Dat fiind faptul ca aveti CIM pe perioada nedeterminata, concedierea ar fi posibila numai daca angajatorul se lichideaza, inceteaza activitatea. In continuare insist sa va spun ca aveti castig de cauza. Eu nu-mi amintesc sa dau solutii favorabile fie el si angajator daca nu respecta legea.
In codul muncii republicat nu este nicio prevedere cu privire la concedierea mamicilor pe o perioada de 6 luni de la reluarea activitatii pe necorespundere profesionala.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lacramioara Nestian
 User Lacramioara Nestian
a raspuns userului georgeta ganea la 10 Sep. 2012
Multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.
Asa consider si eu ca ar trebui sa fie, desi ma indoiesc ca vor decurge lucrurile intocmai.
Intr-un raspuns postat de dvs. unui angajator, spuneati ca poate concedia o persoana care se incadra in profilul meu de angajata (respectiva angajata urma sa revina in cursul anului acesta din CCC in varsta de 2 ani iar angajatorul intreba daca o poate concedia, avand in vedere ca prezenta ei nu mai este agreata, raspunsul dvs. fiind unul pozitiv). Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National si de Codul Muncii specifica faptul ca nu se poate concedia pe o perioada de minim 6 luni pe motiv de necorespundere profesionala. Cu toate acestea se gasesc solutii favorabile angajatorului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 10 Sep. 2012
Art. 83 din codul muncii republicat
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
a) inlocuirea unui salariat in cazul suspendarii contractului sau de munca, cu exceptia situatiei in care acel salariat participa la greva;
Art. 84
...
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.

Pe perioada cat ati avut CIM suspendat pentru CCC, angajatorul putea sa incheie doar CIM pe perioada determinata cu alta persoana. Inainte de a implini copilul 2 ani, va adresati in scris angajatorului prin care anuntati reluarea activitatii. Cererea o veti depune la registratura unitatii. Aveti castig de cauza pentru reluarea activitatii pe postul dupa care ati intrat in CCC.
Sa aveti ascultare!

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa G Stancu Gratiela Petrescu alexei delimart George Andreescu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri