ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Salariat decedat. Se mai retin CAS 10,5% , CASS 5,5% si somaj 0,5% ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sotul meu a fost concediat abuziv. Instanta a dispus anularea concedierii si plata drepturilor salariale cuvenite, pana la data decesului acestuia - 18 dec. 2010.
- Se mai retin din drepturile salariale contributiile la CAS 10,5%, CASS 5,5% si Aj. somaj 0,5%, daca salariatul a decedat si nu mai beneficiaza de aceste prestatii sociale ?
- in calculul drepturilor salariale se includ si cele dobandite in baza Contractului Colectiv de Munca la nivel de ramura - Cultura si la nivel de institutie?
- in cazul decesului salariatului, se mai aplica prevederile O.U.G. 71/2009 privind esalonarea platilor pana in 2016?
Va multumesc anticipat.

Cu respect,
Daniela Bindila
Centrul pentru Cultura si Arte "Carmen Saeculare" Neamt

Adaugata in: Legislatia muncii
Bîndila Daniela
 User  Bîndila Daniela
a intrebat la 31 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 31 Oct. 2012
Art. 167 - Codul muncii republicat.
(1) Salariul se plateste direct titularului sau persoanei imputernicite de acesta.
(2) In caz de deces al salariatului, drepturile salariale datorate pana la data decesului sunt platite, in ordine, sotului supravietuitor, copiilor majori ai defunctului sau parintilor acestuia. Daca nu exista niciuna dintre aceste categorii de persoane, drepturile salariale sunt platite altor mostenitori, in conditiile dreptului comun.

Se platesc toate contributiile pentru aceste sume, ele reprezinta drepturi salariale platite din bugetul de salarii al angajatorului. Nu sunt scutite de plata contributiilor si a impozitului, chiar daca sunt platite mostenitorului. Se platesc TOATE drepturile aferente perioadei resepctive, inclusiv cele mentionate in CCM la momentul respectiv daca nu apar in contract si daca este cazul.


Referitor la Ordonanta amintita, in cuprinsul ei nu este mentionat acest detaliu, insa in aprecierea mea esalonarea se va aplica si in cazul decesului, pentru ca drepturile salariale sunt platite mostenitorului, dupa deces. V-as recomanda sa consultati si un avocat sau sa adresati intrebarea referitoare la OUG 71/2009 si aici - http://www.clubjuridic.ro/

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri