ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Salariul unui angajat care exercita temporar o functie de conducere intr-o institutie bugetara


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Lucrez intr-o institutie bugetara de cultura si sunt incadrata in functia de sef birou SI; mi s-a propus exercitarea unei functii de sef serviciu SII pe o perioada de 6 luni, postul fiind vacant.
Puteti sa-mi spuneti care este salariul la care am dreptul pentru aceasta perioada,? Legea 330/2009 stipulează ca "Pe perioada exercitării cu caracter temporar a funcţiei de conducere persoana respectivă beneficiază de salariul de bază aferent funcţiei de conducere." La noi , compartimentul resurse umane scade din salariul meu actual 25% , si adauga 30%, rezultand un salariu cu 5 % mai mare decat cel pe care il am acum. In baza a caror norme se fac aceste calcule? Articolul art. 25 din lege nu se aplica?
Multumesc frumos pentru raspuns


Adaugata in: Legislatia muncii
Cecilia Toporas
 User  Cecilia Toporas
a intrebat la 03 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2013
Nu stiu sa va spun exact cum au rationat ei in calcularea acestui salariu dar legea spune ca primiti salariul aferent functiei de conducere. Deci daca acest calcul aduce salariul la nivelul celui precizat de lege atunci este corect.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri