ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

ture platite in schimbul liberelor cuvenite


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca lucrez in ture de 12/24 si sunt de cult musulman, iar sarbatoarea noastra se apropie si cei de la serviciu spun ca nu au cum sa-mi dea liber cele doua zile care mi se cuvin, trebuie sa-mi plateasca ture suplimentare sau nu?
Multumesc!

Adaugata in: Legislatia muncii
Suliman Filiz
 User  Suliman Filiz
a intrebat la 25 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Iul. 2013
Art. 142 - Codul muncii republicate
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iul. 2013
Ar trebui sa vi se compenseze acele zile de sarbatoare lucrate fie printr-o alta zi libera platita acordata in urmatoarele 30 de zile, fie prin spor la salariul de 100% conform legii. Dat fiind faptul ca nu nu este posibilia acordare liberului conform celor redate, ar trebui sa primiti sporul cuvenit.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa G Stancu adriana iancu George Andreescu Marius Ion Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Am o intrebare: cine se ocupa de salarizare cum zic firmele. Cei de la resurse umane sau de la contabilitate?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2021 2 raspunsuri