ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Zilele de concediu in caz de deces sunt calendaristice sau lucratoare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Codul muncii nu specifica daca zilele de concediu pentru evenimente familiale deosebite sunt calendaristice sau lucratoare. Sunt acordate la cerere sau se calculeaza de la data eliberarii certificatului de deces?
Va multumesc!

Adaugata in: Resurse umane Concedii
Veve Mihaela
 User  Veve Mihaela
a intrebat la 27 Apr. 2015
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Petrescu Silviu
 User Petrescu Silviu
a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2015
Sunt acordate la cerere si sunt zile lucratoare.
Art. 152
(1)?n cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ ?n durata concediului de odihnă.
(2)Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Daca sunt zile libere platite este logic ca sunt zile lucratoare.

Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu Viviana Serni Marius Ion alexei delimart G Stancu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2023
Buna ziua , as dori sa va adresez urmatoarea intrebare ,dorim sa angajam la o firma privata o persona , este obligatoriu...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mar. 2023 1 raspuns
Buna ziua,vin cu o rugaminte la d-voastra.As vrea sa stiu varsta de pensionare pentru o persoana (sex feminin) nascuta...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mar. 2023 1 raspuns
Buna ziua,so??ia mea n?scuta in data de 17/11/1961,are 4ani munci??i,a n?scut ??i crescut 3 copii pana la 20 de ani.Va...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mar. 2023 1 raspuns
Buna ziua,Am lucrat in grupa a 2 a intre 1988 si 1991, timp de 3 ani si 5 luni 100%, ca inginer mecanic la o statie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mar. 2023 3 raspunsuri