ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Accident de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Ce trebuie sa faca un angajator in urma unui eveniment produs in timpul programului de munca?

Mircea Vinczefi
 User  Mircea Vinczefi
a intrebat la 08 Iul. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
George Andreescu
 Expert George Andreescu (Specialist, Morgan Sol Romania)
a raspuns la intrebare la 24 Iun. 2011
Conform Legii 319/2006 privind securitatea si sanatatea in munca, in ceea ce priveste SSM, art. 1 Cercetarea evenimentelor este obligatorie si se efectueaza dupa cum urmeaza:

a de catre angajator, ??n cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporara de munca;
b de catre inspectoratele teritoriale de munca, ??n cazul evenimentelor care au produs invaliditate evidenta sau confirmata, deces, accidente colective, incidente periculoase, ??n cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporara de munca lucratorilor la angajatorii persoane fizice, precum si ??n situatiile cu persoane date disparute;
c de catre Inspectia Muncii, ??n cazul accidentelor colective, generate de unele evenimente deosebite, precum avariile sau exploziile;
d de catre autoritatile de sanatate publica teritoriale, respectiv a municipiului Bucuresti, ??n cazul suspiciunilor de boala profesionala si a bolilor legate de profesiune.

2 Rezultatul cercetarii evenimentului se va consemna ??ntr-un proces-verbal.
3 ??n caz de deces al persoanei accidentate ca urmare a unui eveniment, institutia medico-legala competenta este obligata sa ??nainteze inspectoratului teritorial de munca, ??n termen de 7 zile de la data decesului, o copie a raportului de constatare medico-legala.

Apoi trebuie sa inregistrati si sa raportati accidental de munca, astfel:

Art. 32 se prevede:
1??nregistrarea accidentului de munca se face pe baza procesului-verbal de cercetare.
2Accidentul de munca ??nregistrat de angajator se raporteaza de catre acesta la inspectoratul teritorial de munca, precum si la asigurator, potrivit legii.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 2 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns