ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plata analize medicale cerute de medicina muncii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
In urma controlului medical periodic de medicina muncii, medicul a solicitat sa fac analize de sange si electrocardiograma. Seful meu mi-a spus ca analizele sunt obligatorii si ca trebuie sa le platesc eu.Va rog sa-mi spuneti care sunt obligatiile mele in acest sens si temeiul legal, eventual. mentionez ca sunt angajat ca agent de paza, program de lucru 12/24 ore si am 33 de ani. De asemenea la angajare am platit tot eu costurile cu fisa medicala de angajare,. din ce am citit se pare ca acestea sunt decontate de angajator sau am inteles gresit? Va multumesc mult pentru raspuns!

Paiu Mimi
 User  Paiu Mimi
a intrebat la 12 Feb. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Paiu Mimi
 User Paiu Mimi
a raspuns userului adriana iancu la 15 Feb. 2016
Multumesc pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Feb. 2016
Costurile controlului de medicina muncii le suporta angajatorul asa cum se specifica in HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor.
Art. 7.
Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri