ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

se inlocuiesc fisele de instruire a salariatilor in cazul fuziuni a 2 societati


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul fuziunii prin absorbtie a 2 societati, fisele individuale de instruire a personalului preluat prin fuziune se inlocuiesc cu alte fise cu noua firma? dar fisele de aptitudini?

Anca Anca
 User  Anca Anca
a intrebat la 11 Nov. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2014
In cazul transferului colectiv, contractele individuale de munca isi produc in continuare efectele, acestea fiind preluate de noul angajator. Transferul colectiv presupune o modificare a contractului de munca cu privire la angajator si eventual a locului de munca.In acelasi sens se modifica si fisele de instruire.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Anca Anca
 User Anca Anca
a raspuns userului adriana iancu la 12 Nov. 2014
Eu am intrebat daca se considera ca o noua angajare la un alt angajator si daca se inlocuiesc fisele de instruire.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2014
Legea nr. 319/2006 ? Legea securităţii şi sănătăţii ?n muncă, cu modificările și completările ulterioare, prevede ?n sarcina angjatorului următoarele obligații :
Art. 20. - (1) Angajatorul trebuie să asigure condiţii pentru ca fiecare lucrător să primească o instruire suficientă şi adecvată ?n domeniul securităţii şi sănătăţii ?n muncă, ?n special sub formă de informaţii şi instrucţiuni de lucru, specifice locului de muncă şi postului său:
a) la angajare;
b) la schimbarea locului de muncă sau la transfer;
c) la introducerea unui nou echipament de muncă sau a unor modificări ale echipamentului existent;
d) la introducerea oricărei noi tehnologii sau proceduri de lucru;
e) la executarea unor lucrări speciale.
(2) Instruirea prevăzută la alin. (1) trebuie să fie:
a) adaptată evoluţiei riscurilor sau apariţiei unor noi riscuri;
b) periodică şi ori de c?te ori este necesar.
(3) Angajatorul se va asigura că lucrătorii din ?ntreprinderi şi/sau unităţi din exterior, care desfăşoară activităţi ?n ?ntreprinderea şi/sau unitatea proprie, au primit instrucţiuni adecvate referitoare la riscurile legate de securitate şi sănătate ?n muncă, pe durata desfăşurării activităţilor.
(4) Reprezentanţii lucrătorilor cu răspunderi specifice ?n domeniul securităţii şi sănătăţii ?n muncă au dreptul la instruire corespunzătoare.
Art. 21. - (1) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (1), (2) şi (4) nu poate fi realizată pe cheltuiala lucrătorilor şi/sau a reprezentanţilor acestora.
(2) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (1) şi (2) trebuie să se realizeze ?n timpul programului de lucru.
(3) Instruirea prevăzută la art. 20 alin. (4) trebuie să se efectueze ?n timpul programului de lucru, fie ?n interiorul, fie ?n afara ?ntreprinderii şi/sau unităţii.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

Eroare conectare :