ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Somaj


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca o societate concediaza un salariat in baza art. 65 alin. 1, trebuie anuntat la somaj inainte de incetarea contractului? Eu stiu ca se emite un preaviz cu 20 zile lucratoare, dupa care la data expirarii acestui preaviz se emite decizia de concediere cu art. 65 alin.1.
Salaratului i se inmaneaza 1 decizie, 1 adeverinta de vechime, 1 adeverinta cu stagiul de cotizare la somaj. Este corect? In cazul in care cartea de munca se afla la scanat la Casa de pensii ce ar trebui facut?

Adaugata in: Somaj
Catalina Marinescu
 User  Catalina Marinescu
a intrebat la 18 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Catalina Marinescu la 19 Oct. 2012
Incercati sa faceti corespondenta scrisa cu ITM sa recuperati carnetul de munca. Este foarte important sa predati acest document titularului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Catalina Marinescu
 User Catalina Marinescu
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Oct. 2012
Carnetul de munca a fost dus la ITM, de la ITM s-a trimis la Casa de Pensii, si de aici nu s-a mai intors. La ITM am intrebat de carnet si mi s-a spus ca nu au mai primit nimic de la Casa de Pensii de mai bine de 1 an. La Casa de Pensii nu se mai scaneaza nimic intrucat nu au personal, iar aceste carnete sunt blocate aici.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Oct. 2012
Nu trebuie facuta adresa la AJOMF in cazul concedierii in baza art 65 al 1 din Codul Muncii republicat. In ce priveste carnetul de munca, salariatul ar trebui sa fie in posesia lui. E depasit de mult termenul de scanare a acestuia. Daca unitatea l-a dat la scanat ar fi trebuit sa-l recupereze si sa-l inmaneze salariatului pe baza de proces verbal de predare primire.
Art. 279 din codul muncii republicat
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
...
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predare-primire.

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri