ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil din somaj


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Sunt in somaj din 18.09.2012, in luna August 2012 am toata luna lucrata la un angajator, in iulie 02.07.2012 am contractul de munca desfacut de la alt angajator.
Intrebarea mea este daca in luna Iulie 2013 voi naste, pot beneficia de concediu crestere copil? Va multumesc.

Manuela Ivan
 User  Manuela Ivan
a intrebat la 18 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2012
Conditia pentru a putea beneficia de concediu crestere copil este ca in cele 12 luni anterioare nasterii sa realizati venituri din activitati profesionale (dependente sau independente), supuse impozitului pe venit de 16% / activtiati agricole sau sa va fi aflat in una din situatiile luate in considerare de OUG 111/2010 pentru calcularea celor 12 luni. (Art. 2, alin. (5) si (6) din Ordonanta).

Aici http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html regasiti continutul Art. 2 din Ordonanta amintita.

Astfel, daca la nasterea copilului veti avea cele 12 luni, veti beneficia de indemnizatie pentru crestere copil.




Alte intrebari despre Studii de caz

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns