ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna efectuat in avans


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
am o intrebare legata de CO:
Avem un angajat care a incetat activitatea cu data de 07.03.2013, si facand analiza CO a acestuia, s-a constatat ca a efectuat Co mai mult de cat i se cuvenea pentru perioada lucrata. Avand in vedere ca la salariul lunii februarie a mai avut o retinere (poprire pe salariu in procent de 33%), mai puteam sa-i retinem si c/v Co efectuat si necuvenit? Cele doua valori de retinut depaseau 50% din venitul net!
In mod normal cand va fi pe statul de incetati/martie ar trebui sa-i retinem c/v acestor zile de CO, insa daca nu a mai lucrat nu se mai poate retine aceasta suma neavand din ce! Este corect sa-i solicitam sa aduca acesti bani de acasa?

multumesc

Mioara Baditoiu
 User  Mioara Baditoiu
a intrebat la 26 Mar. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Mar. 2013
Aveti grija la prezenta acelui creditor si la faptul ca deja se retine 50% din salariul net.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Mioara Baditoiu la 27 Mar. 2013
Cu multa placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mioara Baditoiu
 User Mioara Baditoiu
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Mar. 2013
multumesc foarte mult
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Mioara Baditoiu la 27 Mar. 2013
Nu are importanta articolul cu care inceteaza CIM Obligatia de plata exista.Daca nu o plateste salariatul ar trebui sa se impute persoanei care gestioneaza problema respectiva.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mioara Baditoiu
 User Mioara Baditoiu
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Mar. 2013
dar daca acesta a incetat activitatea cu Art.55 b cu acordul partilor, se mai poate retine suma pentru CO?

multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Mar. 2013
Art. 256 din codul muncii republicat
(1) Salariatul care a ?ncasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
;;;;
Art. 258
(1) ?n cazul ?n care Contractul individual de muncă ?ncetează ?nainte ca salariatul să ?l fi despăgubit pe angajator şi cel ?n cauză se ?ncadrează la un alt angajator ori devine funcţionar public, reţinerile din salariu se fac de către noul angajator sau noua instituţie ori autoritate publică, după caz, pe baza titlului executoriu transmis ?n acest scop de către angajatorul păgubit.
(2) Dacă persoana ?n cauză nu s-a ?ncadrat ?n muncă la un alt angajator, ?n temeiul unui contract individual de muncă ori ca funcţionar public, acoperirea daunei se va face prin urmărirea bunurilor sale, ?n condiţiile Codului de procedură civilă.
Art. 259
?n cazul ?n care acoperirea prejudiciului prin reţineri lunare din salariu nu se poate face ?ntr-un termen de maximum 3 ani de la data la care s-a efectuat prima rată de reţineri, angajatorul se poate adresa executorului judecătoresc ?n condiţiile Codului de procedură civilă.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2013
Ar fi o posibilitate sa va dea suma necuvenita din mana la data lichidarii.In caz nu reusiti pe nota de lichidare ii treceti suma pe care o aveti de recuperat de la salariat.Eventuial luati un angajament de plata de la salariat prin care se obliga sa va acorde suma respectiva intr-un termen pus de acord.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2013
Aici ar fi vorba de restituirea unor drepturi / sume primite din partea angajatorului si necuvenite, iar aceste sume pot fi recuperate ulterior incetarii. Maxim insa se poate reinte jumatate din venitul net, daca sunt mai multi creditori. Deci cumva ar trebui sa nu depasiti aceasta limita. Va recomand sa solicitati si ajutorul ITM, personal v-as sugera sa nu depasiti limita legala.

Alte intrebari despre Studii de caz

Eroare conectare :