ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

conventii civile de prestari servicii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru activitati conexe lucrarilor ‚??Vopsit si reparat parapeti poduri‚?Ě ce apartin retelei rutiere judetene executate la nivelul regiei, pentru perioade determinate, au fost incheiate conventii civile de prestari servicii, in temeiul Codului civil, al Codului fiscal, al OUG 58/2010, si al Legii 273/2006 privind finantele publice locale, respectandu-se dispozitiile legale in materie fiscala si a contributiilor sociale. Asttel, fiecarui prestator de servicii i-a fost incheat un contract de servicii fiindu-i retinute la sursa, de catre regie, in calitate de platitor de venit, atat impozitul pe venit cat si contributiile sociale individuale obligatorii.Incheierea contractelor de prestari servicii s-a facut cu respectarea dispozitiilor legale, veniturile obtinute de catre prestatori fiind venituri de natura profesionala, potrivit art. III alin. 2 din OUG 58/2010, respectiv venituri din activitati independente, conform art. 46 alin. 2 din Codul fiscal. Intrebare care se naste este:S-a procedat corect sau nu?Va multumesc!

Adaugata in: Studii de caz Pensii
Rujoiu Elena
 User  Rujoiu Elena
a intrebat la 28 Sep. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Sep. 2011
Inteleg ca prestatorii sunt PFA. Daca dvs. ati ales sa va ocupati de plata cotizatiilor la sistemele de asigurari sociale obligatorii pentru fiecare PFA atunci este in regula. Aceste contributii insa nu trebuie platite obligatoriu de beneficiar, ci de prestatorul de servicii, respectiv PFA.

Alte intrebari despre Studii de caz

TOP RASPUNSURI 2021