ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

PFA. Contract de prestari servicii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va retin atentia cu intrebarea referitoare la persoana fizica autorizata.
Care este actul normativ ce reglementeaza domeniul de desfasurare a activitatii unei persoane fizice autorizate?
Ce contributii trebuie sa plateasca o persoana fizica autorizata?
Contractul pe care il incheie cu un angajator - ce are ca domeniu de activitate comertul - este contract de prestari servicii?
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurga pentru a obtine certificarea ca persoana fizica autorizata?
Care este valoarea ce trebuie trecuta in contractul de prestarii servicii? Ma gandesc ca trebuie trecuta valoarea la care se vor aplica toate procentele contributiilor pe care trebuie sa le plateasca persoana fizica autorizata, de genul valorii brute a salariului in cazul contractului individual de munca.
Cum isi va desfasura activitatea o persoana fizica autorizata in cadrul unui contract de prestari servicii incheiat cu un angajator?

Va multumesc.

Adaugata in: Studii de caz
Alina Mihaela Traistaru
 User  Alina Mihaela Traistaru
a intrebat la 24 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alina Mihaela Traistaru
 User Alina Mihaela Traistaru
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Nov. 2011
Va multumesc foarte mult pentru informatii.

O zi buna!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Nov. 2011
Acest lucru inseama ca PFA, conform modificarii aduse ordonantei, va putea desfasura doar activitati dependente, prin contracte tip prestari servicii, fara a mai avea posibilitatea de a semna el insusi un CIM ca PFA. O poate face ca persoana fizica neautorizata, chiar si atunci cand detine un PFA, insa nu ca personalitate juridica. La randul sau, poate angaja terte persoane prin incheierea de CIM.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Nov. 2011
Revin cu o completare, art. 17 din OUG 44/2008 a fost modificat prin OUG 46/2011 astfel:

1. Alineatul 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
???Art. 17
1 PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.???

2. Dupa alineatul 2 se introduce un nou alineat, alineatul 3, cu urmatorul cuprins:
???3 PFA nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.???
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Nov. 2011
Cadrul legislativ referitor la desfasurarea activitatilor economice de catre PFA este OUG 44/2008.

O persoana fizica autorizata are obligatia sa plateasca impozitul pe venit, contributia la sanatate CASS si cea la sistemul de pensii CAS.

De regula da, insa poate incheia si un CIM cu un angajator desfasurand astfel activitate dependenta.

Toate detaliile privind autorizarea ca PFA le puteti obtine de pe site-ul ONRC. Dupa infiintarea PFA va trebui sa mergeti cu actele eliberate de ONRC la Financiar pentru a depune o declaratie a venitului estimat.

Suma care se trece pe contract este cea negociata cu angajatorul sau beneficiarul serviciilor dvs. Negociati suma astfel incat sa includeti si contributiile obligatorii. Acestea nu intra in obligatia beneficiarului, astfel ca ar fi de preferat sa va faceti un calcul estimativ astfel incat suma neta sa fie una convenabila, dupa achitare contributiilor.

Activitatea se desfasoara, ca in cazul oricarui CIM, in functie de acordul cu respectivul beneficiar. Prin contract de stabileste locatia, remuneratia, tipul produsului livrat, obligatiile privind cotizatiile si plata lor, precum si alte detalii asemanatoare.

Alte intrebari despre Studii de caz

TOP RASPUNSURI 2021