ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reintegrare prin hotarare judecatoareasca - concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoare situatie:
Instanta a dispus anularea concedierii unui salariat, iar angajatorul trebuie sa plateasca salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
Persoana in cauza s-a angajat si lucreaza intr-o alta companie, unde a beneficiat de concediu medical.
Angajatorul la care se face reintegrarea trebuie sa ii calculeze si sa ii plateasca indemnizatiile aferente concediului medical avut in aceasta perioada, pentru care va face din nou calcule?

Multumesc!

Gabriela Soare
 User  Gabriela Soare
a intrebat la 27 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Sep. 2012
Pe perioada cat a fost concediat chiar daca era in litigiu cu angajatorul, putea sa desfasoare activitate pe baza unui contract individual de munca. Daca ar fi beneficiat de indemnizatie de somaj si salariatul este repus in drepturi pe baza hotararii judecatoresti se creaza obligatii ale salariatului fata de AJOMF.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Sep. 2012
Art. 36 din OUG 158 DIN 2005

(1) Calculul si plata indemnizatiilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în conditiile legii, care constituie document justificativ pentru plata.

(2) Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul.

(3) Plata indemnizatiilor se face lunar de catre:

a) angajator, cel mai tarziu odata cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectiva, pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Sep. 2012
Nu, angajatorul la care a prestat activitatea si la care a prezentat concediul medical ii plateste indemnizatia de concediu medical. Dumneavoastra nu aveti nicio obligatie in acest sens.

Alte intrebari despre Studii de caz

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu G Stancu Radu Anton George Andreescu Viviana Serni Ioana Popa
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri