ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Schimbare denumire angajator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
V-ar ruga sa-mi spuneti ce trebuie facut la schimbarea denumirii unei firme (doar a denumirii)? CIM angajat se modifica? In revisal se poate face doar modificare denumire angajator?

Adaugata in: Studii de caz
Adriana Bratucu
 User  Adriana Bratucu
a intrebat la 04 Feb. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Onca
 User Mihaela Onca
a raspuns userului Ioana Popa la 21 Feb. 2013
Am avut anul trecut control de la ITM si la noi s-a schimbat denumirea angajatorului (codul fiscal, obiectul de activitate ramanand identice). Este clar ca dansii prin activitatea lor practica, pot sfatui sa faci cum cred ca e mai bine. Noi am facut informarea salariatilor cu privire la schimbarea denumirii angajatorului prin sedinta si prin transmitere email, insa nu a fost suficient in ochii inspectorilor. Dansii au facut referire la art. 17 (3) a) si astfel, fiecarui angajat i se va face act aditional la CIM prin care se scrie negru pe alb ca firma cutare si-a scihmbat denumirea in cutare.
Deci mai bine acoperit de hartii, decat vreun avertizment.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Bratucu
 User Adriana Bratucu
a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2013
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2013
Se face modificarea in Revisal si se transmite catre ITM ca sa actualizati informatia. Angajatului nu este obligatoriu sa ii modificati contractul, aveti certificatul nou care atesta modificarea. Ii puteti comunica in scris, ca sa il informati, ca denumirea firmei s-a modificat. Dar nu aveti nevoie de act aditional.

Alte intrebari despre Studii de caz

Eroare conectare :