ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

stagiu de cotizare pentru indemnizatie crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Copilul s ? a născut la data de 30 dec. 2013. Mama a avut venit din activităţi comerciale ntrunind condiţiile pentru acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Pe lngă venitul din activităţi comerciale a avut venit şi din activităţi agricole potrivit art. 71, alin. 1 din Codul fiscal.
ncepnd cu data de 1 feb. 2013, a fost revizuit sistemul de impozitare a veniturilor din activităţi agricole pentru persoanele fizice şi potrivit art. 71, alin. 1 din Codul fiscal şi veniturile din activităţi agricole cuprind veniturile obţinute n mod individual , fără personalitate juridică, din creşterea şi exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de origine animală, n stare naturală.
Potrivit adrverinţei de venit pe anul 2013 eliberată de Finanţele publice, mama a realizat venit de 453 lei pentru că deţine un nr. mai mare de vaci ? peste 2 capete.

ntrebări:
1. Venitul şi din activităţile agricole se ia n calcul, potrivit legii ?
2. Vacile fiind n propietate, anul viitor apare n evidenţa fiscului ca fiind venit şi potrivit legislaţiei n vigoare, pe perioada concediului pentru creşterea copilului nu se poate realiza venit şi se constată debit ?
3. Cum se poate suspenda această activitate şi ce acte trebuie să depună persoana fizică la dosar?
4. Dar dacă persoana are numai venit din activităţi agricole şi depune la dosar numai adeverinţa de venit eliberată de Finanţele publice, mama a realizat venit de 453 lei pentru că deţine un nr. mai mare de vaci ? peste 2 capete, n acest caz cum se calculează indemnizaţia pentru creşterea copilului ?

Multumesc

Vasilica Chiriac
 User  Vasilica Chiriac
a intrebat la 17 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Mar. 2014
1. Da, se iau, in conditiile in care au fost supuse impozitarii cu 16% impozit pe venit.

2. Corect. In timpul acordarii indemnizatiei pentru crestere copil persoana in cauza nu poate realiza venituri supuse impozitului pe venit de 16%. In caz contrar va pierde indemnizatia [pentru crestere copil si i se va solicita restituirea sumelor incasate necuvenit cu titlul de indemnizatie.

3. Suspendarea ei, in aprecierea mea, ar trebui facuta la institutia unde aveti inregistrat acest venit, probabil ANAF in cazul dvs.

4. Nu intra in calculul indemnizatiei niciun venit care nu are la baza activitate profesionala sau agricola, supusa impozitului pe venit. Baza legala - OUG 111/2010 coroborat cu Codul fiscal.

Alte intrebari despre Studii de caz

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu George Andreescu G Stancu Viviana Serni Marius Ion alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns