ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

impozit tichete cadou


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


un sindicat acorda tichete cadou de sarbatori membrilor de sindicat. Aceste tichete se impoziteaza? si cum?

Adaugata in: Tichete
Rozalia Stanici
 User  Rozalia Stanici
a intrebat la 26 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sile Sile
 User Sile Sile
a raspuns userului Ioana Popa la 05 Ian. 2012
dar sanatatea se plateste?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dan Sasaran
 User Dan Sasaran
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Dec. 2011
Conform articolului de lege sus mentionat deducerea se acorda doar copiilor minori ai salariatilor si in limita a 150 lei. Cum aplicam impozitarea bonurilor in cazul salariatilor care nu au copii minori sau depasesc limita de 150 lei ? Va multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Nov. 2011
Potrivit prevederilor legii 571/2003 Codul Fiscal, cu modificarile si completarii ulterioare, aceste bonuri nu se impoziteaza daca valoarea lor totala nu depaseste 150 de lei.

Art. 55 alin. 4 litera a - Codul Fiscal

Cadourile oferite de angajatori ??n beneficiul copiilor minori ai angaja??ilor, cu ocazia Pa??telui, zilei de 1 iunie, Cr??ciunului ??i a s??rb??torilor similare ale altor culte religioase, precum ??i cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, ??n m??sura ??n care valoarea cadoului oferit fiec??rei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu dep????e??te 150 lei.

Alte intrebari despre Tichete

TOP RASPUNSURI 2021