Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

impozitarea tichetelor de masa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sotul meu lucreaza la o firma de paza.in 2015 in luna noiembrie i s-a spus de catre angajator ca tichetele de masa se impoziteaza.si ca acest impozit va fi oprit din salariu.In luna decembrie i s-a cerut certificatul copilului pt a i se da tichete cadou iar acum in ianuarie ia oprit impozit si pe acele tichete cadou impozit.Va rog sa imi spuneti daca e normala aceasta situatie?

Nicoleta Popa
 User  Nicoleta Popa
a intrebat la 18 Ian. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 19 Ian. 2016
Este corect.
Potrivit Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, tichetele de masa reprezinta o alocatie individuala de hrana pe care firmele care incadreaza personal pe baza de contract individual de munca o pot oferi angajatilor pentru fiecare zi lucrata pe parcursul unei luni calendaristice.
Legea nr. 142/1998 Art. 5.
(2) In conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.
Tichetele de masa sunt asimilate veniturilor salariale, conform legislatiei fiscale in vigoare si sunt supuse impozitului pe venit.
Pana la 31 decembrie 2015, tichetele cadou, indiferent daca au fost acordate in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, chiar daca valoarea nu a depasit 150 RON, au fost tratate ca avantaje in natura si s-au in vedere la stabilirea venitului impozabil. Codul fiscal prevede ca din contravaloarea tichetelor cadou nu se calculeaza si nu se retin contributiile obligatorii de asigurari sociale. Au avut acelasi regim ca si tichetele de masa.
De la 1 ianuarie 2016 tichetele cadou nu vor mai fi considerate venituri salariale si nu vor mai fi impozitate cu 16%.
Conform art 76, alin. 4 lit. a din Noul Cod fiscal, cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Alte intrebari despre Tichete

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaM-am nascut la 25.05.1959Lucrez din 1.11.1977 pana in prezent 24.01.2020 ...1.11.1977 - 11.06.1979 cu contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Ian. 2020 4 raspunsuri
Sunt nÄ?scutÄ? ??n 23 iulie 1962. Lucrez fÄ?rÄ? ??ntrerupere din 15.09.1980. Am nÄ?scut ??i crescut p??nÄ? la v??rsta...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
Sotul meu este nascut la 10.01.1964, incadrat in munca din anul 1982, are o vechime in munca de aproxim. 35 ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
-am 60 ani , lucrez de 35 ani si de 6 luni am handicap accentuat-pot beneficia sa ma pensionez cu 10 ani mai de vreme...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
Buna seara.Va rog mult sa-mi spuneti daca un agent de asigurare mai poate sa continue activitatea dupa ce a fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
Buna Ziua! As dori si eu sa stiu cum ma pot angaja sau cum imi poate face un angajator carte de munca,actele...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Ian. 2020 1 raspuns