ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

tichete


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Daca un angajator decide sa acorde tichete de masa angajatilor pentru acestea trebuie facut un act ad. la CIM-URI sau la ROI?
Multumesc.

Adaugata in: Tichete
Mihaela Olah
 User  Mihaela Olah
a intrebat la 24 Iul. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 22 Aug. 2013
RI se intocmeste cu consultarea sindicatului, se fac si acte aditionale. Le gasiti inclusiv la o cautare pe internet actele aditionale la RI ale unor institutii chiar de stat, spitale sau chiar universitati.

Art. 241
Regulamentul intern se intocmeste de catre angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor, dupa caz.

De exemplu: http://uaic.ro/uaic/bin/download/University/Documente2/actaditional.pdf
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 29 Iul. 2013
La RI nu se fac acte aditionale pentru ca nu se completeaza urmare unei negocieri intre parti respectiv angajator si reprezentanti ai salariatilor.Se poate aduce o completare la acesta de catre angajator si informeaza si salariatii sub semnatura.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iul. 2013
Se poate face act aditional la RI, ca sa nu va mai complicati cu acte aditionale la CIM. Tichetele se vor acorda in baza regulamentului.

Alte intrebari despre Tichete

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart George Andreescu Marius Ion G Stancu adriana iancu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2022
Adeverinta mea pentru grupa II de munca este valabila?De la casa de pensii mi s-a spus ca nu contine temeiul legal...[citeste mai mult]
Publicat la data 01 Dec. 2022 2 raspunsuri
Femeie nascuta in octombrie 1959, se putea pensiona in mai 2021 dar a facut cerere sa lucreze pana la indeplinirea...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Dec. 2022 1 raspuns