ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichete cadou sau numerar in valoare de pana la 150 lei


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Spuneti-mi va rog daca pot acorda tichete cadou sau numerar in valoare de pana la 150 lei pentru fiecare salariat cu ocazia sarbatorilor de Pasti , valoare care sa fie scutita de contributii sociale
Multumesc

Adaugata in: Tichete
Ileana Dragan
 User  Ileana Dragan
a intrebat la 23 Mar. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2012
Codul Fiscal - Art. 296^15 Excep??ii generale

Nu se cuprind ??n baza lunar?? a contribu??iilor sociale obligatorii, prev??zut?? la art. 296^4, urm??toarele:

a sumele primite de membrii fondatori ai societ????ilor comerciale constituite prin subscrip??ie public??;

b ......Cadourile oferite de angajatori ??n beneficiul copiilor minori ai angaja??ilor, cu ocazia Pa??telui, zilei de 1 iunie, Cr??ciunului ??i a s??rb??torilor similare ale altor culte religioase, precum ??i cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu intr?? ??n baza de calcul, ??n m??sura ??n care valoarea cadoului oferit fiec??rei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu dep????e??te 150 lei;
........................
o tichetele de mas??, tichetele de vacan????, tichetele cadou ??i tichetele de cre????, acordate potrivit legii
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Mar. 2012
Da, puteti. Codul fiscal prevede ca pentru cadourile acordate pentru Pasti sau alte sarbatori speciale sunt scutite de contributii sociale daca nu depasesc valoarea de 150 de lei.

Alte intrebari despre Tichete

Eroare conectare :