ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichete de masa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Este legal ca la o firma particulara numai o persoana sa nu primeasca tichete de masa iar restul salariatilor primeste?

Adaugata in: Tichete
Jucus Kis
 User  Jucus Kis
a intrebat la 03 Dec. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2012
In CCM apar criteriile de acordare. Nu prevede legea ca toti salariatii vor primi tichete de masa. Nu am spus ca CCM nu se aplica pentru toti, nu are legatura
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2012
Acest drept poate fi negociat si prin CCM ,Prevederile CCM se aplica la fel pentru toti salariatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2012
Legea nu prevede ca toti salariatii vor primi tichete de masa, nu este mentionata aceasta obligativitate a angajatorului. Criteriile de acordare sunt stabilite de angajator, iar numarul maxim de tichete acordate nu poate depasi numarul de zile lucratoare din luna in care salariatul s-a aflat in unitate si a prestat activitate. Sigur, se poate ajunge la situatii discriminatorii, mai ales daca vorbim de functii similare. Dar altfel, legea nu spune ca toti angajatorii vor primi tichete, ca salariatii de pe positii echivalente vor fi remunerati la fel, si in raport cu experienta si studiile, pentru a nu se crea situatii discriminatorii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2012
hg 5 din 1999
Art. 35
In cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2012
Nu este normal. Daca la nivelul unitatii se acorda tichete de masa toti salariatii sunt indreptatiti sa primeasca.Numai in cazul in care lucrati prin cumul si angajatorul la care desfasurati activitatea nu este angajatorul de baza declarat , atunci nu vi se acorda acest drept.

Alte intrebari despre Tichete

TOP RASPUNSURI 2022