ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

tichete inloc de plata orelor suplimentare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La o societate , programul de lucru este L-V dar se mai lucreaza cateodata si sambata iar plata pentru acea zi se face prin tichete de masa , concret : daca pentru o zi de munca iei aproximativ 50 lei , pentru o zi de sambata lucrata iei contravaloarea ei in tichete , adica 4 , bineinteles impozabile, nu mai vorbim de faptul ca nu se acorda repaus saptamanal sau ca nu se plateste dublu conform codului muncii dar ei spun ca este legal acest mod de plata adica prin tichete de masa a zilelor lucrate sambata . este legal ? Va multumesc !

Adaugata in: Tichete
Constantin Burada
 User  Constantin Burada
a intrebat la 12 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Constantin Burada
 User Constantin Burada
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Impotriva cine sa ma adresez instantei ? Societatii ? Sau inspectorului de la ITM ?Cum il pot determina pe inspector sa vada ca a gresit , bineinteles ca pe scara ierarhica dar raspunsul este semnat de inspectorul sef adjunct si de seful inspectoratului de munca ? Si asta pentru ca pe viitor sa nu mai repete aceeasi greseala . Va multumesc !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Constantin Burada la 13 Feb. 2014
Intr-adevar este incorect acel raspuns, pentru ca tichetele de masa nu echivaleaza cu un spor, ceea ce inseamna ca se incalca totusi codul muncii. Si daca se depaseste numarul de tichete la care aveti dreptul lunar, din nou, nu este corecta procedura.

Puteti face o plangere in instanta, nu este corect cum se procedeaza si imi mentin in continuare aceasta afirmatie, cat timp legea prevede acordarea unui spor si nu a tichetelor pentru munca suplimentara, daca nu se compenseaza cu timp liber platit.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Constantin Burada
 User Constantin Burada
a raspuns la intrebare la 13 Feb. 2014
Anterior postarii intrebarii catre dumneavoastra eram in fata raspunsului de la ITM pe care il sesizasem in legatura cu acest aspect si al carui raspuns este dezarmant : ,,Aceasta plata ...(a orelor suplimentare )s-a efectuat si prin tichete valorice de masa , fapt ce nu este interzis de normele legale in vigoare." , desi art. 1 din Legea 142/1998 spune ca tichetele sunt o alocatie de hrana .Ce pot face in acest caz ? Va multumesc !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Feb. 2014
Depuneti o plangere la ITM. Daca primiti tichete de masa si pentru zilele din saptamana lucrate si pentru weekend, si daca lucrati mai mult de 5 zile pe saptamana, se incalca si alte prevederi legale. Este depasit numarul de tichete maxim cuvenit lunar, cat si cel al numarului de zile pe care un salariat le poate lucra in decursul unei saptamani.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Feb. 2014
Nu prea este legal, chiar deloc. Codul muncii prevede destul de explicit ca zilele de repaus lucrate se compenseaza cu spor a carui valoare se stabileste prin CCM sau CIM, in functie de caz. Iar pentru zilele de acest tip lucrate se acorda alte doua zile libere consecutive din saptamana drept repaus saptamanal.

Alte intrebari despre Tichete

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
ziua.Va prezint urm─?toarea situa??ie :B─?rbat, 60 ani pensionar militar la 55 ani dup─? 37 ani de activitate.Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns