ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu fara plata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua ,

Am o nelamurire, un salariat a fost in CFP in luna septembrie 2012, trebuia CIM suspendat si inregistrat in REVISAL ?
Va multumesc !

Adaugata in: Timp de munca
Georgeta-mirela Militaru
 User  Georgeta-mirela Militaru
a intrebat la 03 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Oct. 2012
Neaparat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dragos O. la 04 Oct. 2012
Este la latitudinea angajatorului, insa atentie mare! Neoperarea perioadelor de suspendare in HG 500/2011 in termenul prevazut reprezinta contraventie si se sanctioneaza ca atare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 03 Oct. 2012
Eu sunt de parere ca este la latitudinea angajatorului, dvs. faceti insa cum doriti.
Daca doriti sa il suspendati, tineti cont de ce v-a recomandat d-na Popa.

Codul Muncii:
Art. 54. - Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Oct. 2012
Da. Concediul fara plata este cauza de suspendare prin acordul ambelor parti, iar HG 500/2011 privind operarea in Revisal stabileste ca perioadele de suspendare se opereaza in Revisal in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii (prima zi de concediu). Daca nu ati depasit inca cele 20 de zile, e in regula, puteti opera si acum fara sa riscati o eventuala sanctionare din partea inspectorilor ITM.

Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri