ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Durata concediului de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La sfarsitul anului 2010 m-am angajat la SC ROMEXPO SA, societate cu care am incheiat un contract de munca care prevedea un concediu de odihna de 21 de zile. La stabilirea duratei concediului de odihna s-a luat in calcul o vechime de 2 ani de zile dovedita cu cartea de munca, fara a se lua in calcul o vechime de 21 de ani in cadrul M.Ap.N. dovedita prin decizia de pensie.
Studiind cu atentie Contractul colectiv de munca pe 2012 inregistrat la ITM cu nr. ..... am constatat ca durata concediului de odihna al salariatilor se stabileste in functie de vechime fara a se preciza "pe cartea de munca" sau "in cadrul societatii".
INTREBARE: Ce legi, acte normative.. etc. reglementeaza durata conciediului de odihna al salariatilor ?

Florin Nena
 User  Florin Nena
a intrebat la 27 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Dec. 2012
Domnul aminteste de CCM la nivel de unitate Dreptul de concediu de odihna se poate negocia prin CCM . Criteriul vechime in munca este avut in vedere la stabilirea acestui drept . Fiind asa , la stabilirea dreptului de concediu de odihna se ia in considerare vechimea totala in munca realizata de salariat , deci si cea realizata anterior reincadrarii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Nov. 2012
Concediul de odihna este reglementat de Codul muncii republicat. In unele cazuri acest drept este stabilit prin legi speciale, durata lui si modalitatea de acordare mai precis.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 29 Nov. 2012
La stabilirea depturilor care au la baza criteriul vechimii in munca cum ar fi spor vechime, concediu de odihna se ia in calcul vechimea totala in munca nu numai cea de la reangajare cum este cazul dvs.
Art. 16din codul muncii republicat
;;;;
(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 27 Nov. 2012
Durata minima a CO in mediul privat este de 20 zile lucratoare. Tot ce este peste se poate stabili prin CCM, RI sau negociere directa cu angajatorul.

Alte intrebari despre Timp de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart Ioana Popa adriana iancu George Andreescu Viviana Serni Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2022