ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot fi obligat sa lucrez sambata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La firma la care lucrez administratorul ne obliga sa lucram sambata amenintandu-ne ca ne da afara daca nu lucram sambata. Ce ma sfatuiti sa fac?

Adaugata in: Timp de munca
Ciprian Albert
 User  Ciprian Albert
a intrebat la 04 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului ciprian albert la 06 Nov. 2012
Cu mare placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ciprian Albert
 User Ciprian Albert
a raspuns userului georgeta ganea la 05 Nov. 2012
va multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Nov. 2012
Chiar daca este necesara prezenta la lucru si sambata, angajatorul are obligatia sa va acorde spor de weekend pentru munca prestata sambata si liber in cursul saptamanii.
Angajatorul decide programul de lucru in functie de specificul activitatii.Programul de lucru este trecut in RI si se aduce la cunostinta salariatilor sub semnatura.
Art. 137
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Retinerea la ore suplimentare nu se poate face fara acordul dumneavoastra.

Alte intrebari despre Timp de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Viviana Serni Ioana Popa George Andreescu Gratiela Petrescu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns