ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Timp de lucru administrator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,
Am urmatoarea situatie : Doi administratori isi fac angajarea la firma lor unde au lucrat pana in prezent fara contract. Daca isi fac contractul cu 4 ore, pontajul il fac pe aceasta durata, iar restul orelor pot sa lucreze in continuare ca si administrator, fara sa se treaca ca si ore suplimentare, nu?
Mulțumesc.

Cornelia Narita
 User  Cornelia Narita
a intrebat la 01 Mar. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 02 Mar. 2015
Cumulului calitatii de administrator cu cea de salariat este permisa in cadrul societatilor cu raspundere limitata.
Legea 31, la art. 1371 alin. 3 ? care face parte din capitolul IV, secţiunea a III-a, subsecţiunea I (Societatile pe actiuni ? Despre administrarea societatii ? Sistemul unitar), prevede expres ca pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca, iar daca administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.
Prin urmare, daca societatea este cu raspundere limitata (SRL), se poate, daca este societate pe actiuni, acest lucru nu este permis.

Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri