ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Timp de lucru si pauza de masa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Se poate separa timpul de lucru si pauza de masa?
In CIM la art. H-Durata muncii , se mentioneaza ca durata timpului de lucru este de 8 ore/zi , 40 ore /saptamana.
In Regulamentul intern se metioneaza ca timpul de lucru este de 8 ore/zi si 30 de min pauza, programul de lucru fiind de la 09.00 la 17.30, pauza de masa de 30 min inclusa.

In cazul in care prezenta la birou este intre orele 09.00 - 17.00, , care este timpul de lucru ce trebuie sa se mentioneze in pontaj ?

Poate un angajat sa renunte la pauza in favoarea unui program mai scurt?

Multumesc, iuliana rata


Rata Iuliana
 User  Rata Iuliana
a intrebat la 25 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rata Iuliana la 28 Mar. 2014
Este corect cum ati analizat. Daca programul unitatii este astfel gandit incat salariatul sa fie de la 9 la 5 in unitate cu pauza inclusa atunci in pontaj vor fi trecute 8 ore de lucru. Pauza de masa nu se ponteaza separat, este doar mentionata in Regulament si eventual in contractul angajatului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rata Iuliana
 User Rata Iuliana
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Mar. 2014
Buna ziua si multumesc .
Scuze ca insist, dar 2 ideii vreau sa le extrag clar din textul legii si expertiza dvoastra:
1. timpul de lucru es te 8 h/zi, 40 h/sapt , ctract norma intraga (cf. contract munca)
2. pauza de masa, sau orice fel de pauza nu este inclusa in timpul de lucru (cf. Cod muncii)

Atunci cand definim programul de lucru, el cuprinde : Timpul de lucru (8h) si pauza(e).
Marimea pauzei este stabilita la nivelul firmei de catre management.
Daca se decide prin Regulament ca progarmul de lucru este de la 09.00 la 17.00, atunci in pontaj pot sa trec 8 h, cu pauza este inclusa?

E corect?

toate bune
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rata Iuliana la 27 Mar. 2014
Nu reiese de nicaieri din lege ca angajatul in general are dreptul la 30 de minute pauza de masa minim, in programul de 8 ore de lucru. Durata pauzei se stabileste la nivelul unitatii, asa cum am precizat de altfel. Numai in cazul tinerilor sub 18 ani pauza va fi de minim 30 de minute, daca timpul lor de lucru este mai mare de 4 ore si jumatate.

Ca sa ma fac si mai inteleasa, va redau articolul de lege care prevede aceste lucruri:

Art. 134
(1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate.
(3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rata Iuliana
 User Rata Iuliana
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Mar. 2014
Multumesc.
Deci la un program de 8 ore zilnic (contract norma intreaga), angajatul are dreptul la o pauza (pauza stabilita de management) , min 30 min, care nu este inclusa in cele 8 ore de lucru.

o zi frumoasa
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2014
Pauza de masa nu face parte din programul de lucru pentru ca salariatul nu lucreaza in timpul ei. Iar conform Codului muncii salariatul are dreptul la pauza de masa zilnica in conditiile in care programul lui de lucru din contract este de 6 ore sau mai mult pe zi. Durata pauzei se stabilete la nivelul unitatii, prin CCM sau CIM. Totodata, angajatorul nu poate incalca aceasta regula pentru ca ar fi pusa in pericol sanatatea salariatului. Si pe langa aceasta, in practica, performanta lui implicit va scadea.

In pontaj se trec orele efectiv lucrate de angajat, numarul lor, pe zile.

Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns