Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CO FUNCTIONARI PUBLICI


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Care este actul normativ ce reglementeaza numarul de zile de concediu de odihna cuvenit functionarului public ? respectiv administratie publica locala

Adaugata in: Concedii Admin publica
Caleopi Efrem
 User  Caleopi Efrem
a intrebat la 03 Oct. 2011
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Oct. 2011
Potrivit Art. 22. alin. 1 din OUG 6/2007: Functionarii publici au dreptul anual la un concediu de odihna platit, in raport cu vechimea lor in munca, dupa cum urmeaza:

Vechimea Durata concediului in munca de odihna
pana la 10 ani 21 de zile lucratoare
peste 10 ani 25 de zile lucratoare

Potrivit Art. 22 alin. 2 concediul de odihna se efectueaza in fiecare an calendaristic, integral sau fractionat. In cazul in care programarea concediului se face fractionat, conducatorul autoritatii sau institutiei publice este obligat sa stabileasca programarea astfel incat una dintre fractiuni sa fie de cel putin 15 zile lucratoare, neintrerupta. La solicitarea motivata a functionarului public, se pot acorda fractiuni neintrerupte mai mici de 15 zile lucratoare.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart G Stancu Gratiela Petrescu Marius Ion violeta Georgescu adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2017
Un angajat isi inceteaza activitatea cu acordul partilor incepand cu 19 ian 2017, urmand ca din aceasta data sa inceapa...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Ian. 2017 1 raspuns
Buna ziua !Sunt nascut pe 13.03 1968.Am fost angajat din luna iulie 1986 (perioada sept'86- ian. '88 am satisfacut...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2017 3 raspunsuri
Sunt nascuta in data de 17.06.1960 si in martie 2017 imi pot depune dosarul pentru pensionare anticipata.Daca imi depun...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2017 2 raspunsuri
Buna ziua,Conform Anexei 5 la legea 263/2010 pentru femeile nascute in august 1956 pot iesi la pensie incepind cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2017 3 raspunsuri
Criclevit Constantin, sunt nascut pe data de 14.05.1957, lucrez de la data de 1 septembrie 1978, doresc sa stiu cand o...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2017 1 raspuns
Sunt nascut la data de 26.03.1958. M-am angajat la Intreprinderea de sticlarie menaj Bistrita la data de 04.06.1976 ,...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Ian. 2017 1 raspuns

X