ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

reducere salariu


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,

As dori sa stiu daca se poate reduce salariul unui singur angajat pe motivul ca firma este pe pierdere avand in vedere ca aceasta persoana nu este raspunzatoare de aceasta situatie in nici un fel.Ce risca persoana respectiva daca nu semneaza actul aditional prin care i se aduce la cunostinta IN SCRIS doar reducerea salariala NU si CAUZA?

Adaugata in: Drepturi salariale
Silvia Porca
 User  Silvia Porca
a intrebat la 21 Mar. 2012

 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Silvia Porca
 User Silvia Porca
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Apr. 2012
Buna seara,
Am revenit pt a semnala faptul ca reducerea salariala s-a efectuat,fara ca persoana respectiva sa fi semnat vreun act....e posibil?Ce e de facut in astfel de situatie avand in vedere faptul ca nu isi permite sa demisioneze dar nici sa fie incalcate unul din putinele drepturi pe care le are....
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Silvia Porca
 User Silvia Porca
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Mar. 2012
Multumesc pentru raspuns as dori o precizare:VERBAL si reals-a specificat ca nu este vorba de sanctiune disciplinara iar IN SCRIS adica actul aditional pe care persoana in cauza nu l-a semnat nu era specificata nici o cauza doar faptul ca se va diminua salariul de la suma de ...la suma de.Stiu ca aceasta situatie poate crea o atmosfera tensionata intr parti de aceea revin cu intrebarea :ce risca persoana respectiva daca nu semneaza acel act aditional.mentinez de asemenea ca nu vrea sa se ajunga in instanta doar sa se respecte legea in conditiile actuale considerandu-se discriminata!
Multumesc anticipat!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 22 Mar. 2012
Modificarea postului cu titulul de retrogradare, caz in care salariul s-ar reduce, poate avea loc numai ca urmare a unei sanctiuni disciplinare, si numai pentru o perioada limitata de timp. De asemenea, modificarea unilaterala a salariului se face numai in baza unor impuneri legale, precum modificarea salariului minim pe economie. In caz contrar, salariul angajatului, fara motivarea acestui gest si sustinerea legala a lui, nu poate fi redus fara acordul sau. Este un element supus negocierii, stabilit prin negocierea intre parti, ca atare nu poate fi modificat unilateral. Acordarea concediului fara plata nu reduce salariul din contract, ci numai salariul realizat in luna respectiva. Or in cazul de fata vorbim de intentia intocmirii unui act aditional, care ar duce la scaderea salariului de incadrare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 22 Mar. 2012
Modificarea salariului ar putea fi o consecinta a modificarii felului muncii.Reducerea salariului se poate face prin acordarea concediului fara plata cu respectarea art. 52 al.3 din CM republicat. Modificarea unilaterala a salariului de baza negociat prinCIM da drept acestuia sa actioneze angajatorul in instanta si se declanseaza un conflict de drepturi
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Mar. 2012
O decizie de reducere salariala trebuie sa contina si o motivatie, fie de natura economica fie sanctiune disciplinara dispusa insa in urma unei anchete disciplinare. Salariul nu poate fi redus fara o motivatie prealabila.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2015
Avem angajati cu cim 4 ore cu salariu de 488 lei De la 1 iulie se mareste salariu minim Va rog sa imi spuneti daca de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 4 raspunsuri
Avem un salariat cu cim suspendat (cfp) pina la 30 iunie 2015 si a facut cerere pentru prelungirea cfp va rog frumos sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,TInerii care au implinit 18 ani, mai pot fi trecuti ca persoane in intretinere, astfel incat parintele sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Decizia de incetare a CIM-ului nu trebuie intocmita cu maxim 1 zi inaintea incetarii CIM-ului pentru a putea fi semnata...[citeste mai mult]
Publicat la data 01 Iul. 2015 3 raspunsuri
Mama a avut anul trecut un atac cerebral sever a ramas blocata la pat,este pensionara are 83 ani .As dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua ,ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea problema personala ,sunt nascut in data de 18.05.1955 si as...[citeste mai mult]
Publicat la data 01 Iul. 2015 1 raspuns

X