ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Stimulent de insertie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Sunt tata de un an si 7 luni si pana acum nu am aflat de stimulentul de insertie (sotia nu a beneficiat de indemnizatie). Luna asta depun dosarul la primarie dar ma intereseaza cum pot proceda sa obtin si din urma.

Costin Cristea
 User  Costin Cristea
a intrebat la 14 Sep. 2012

 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului COSTIN CRISTEA la 05 Ian. 2013
Trebuie sa verificati legislatia tarii respective, sa vedeti ce este prevazut la nivelul ei in legislatia aferenta.

Nu puteti beneficia de stimulent fara a solicita concedil crestere copil.

Art. 7 - oug 111/2010 - cu modificarile si completarile ulterioare
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Costin Cristea
 User Costin Cristea
a raspuns userului georgeta ganea la 19 Sep. 2012
Multumesc pentru raspuns. Dar in celelalte state memebre ale Uniunii Europene, se poate acorda acest drept de la data nasterii copilului ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Costin Cristea
 User Costin Cristea
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Sep. 2012
Multumesc pentru promptitudine. Nu am solicitat concediu pentru cresterea copilului. Pot beneficia de stimulent de insertie in acest caz ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Sep. 2012
Exista niste termene de depunere, nu se acorda oricum. Numai in cazul copilului cu handicap, situatie in care stimulentul se poate acorda oricand pana la 3 ani, cererea poate fi depusa oricand.

"Termene de depunere a cererilor pentru acordarea stimulentului de insertie:
Dreptul reprezentānd stimulentul de insertie se cuvine dupa cum urmeaza:
a) incepānd cu ziua urmatoare celei in care persoana indreptatita isi reia activitatea profesionala si realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) de la data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
c) de la data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a), b) si c);
e) incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul indemnizatiei pentru cresterea copilului realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, si plata acesteia se suspenda, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data." (Directia de Asistenta Sociala si Protectia a Copilului Sector 6, Bucuresti).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Sep. 2012
Stimulentul de insertie se acorda numai daca ati solicitat concediul pentru crestere copil de pana la 1 an si ati reluat activitatea mai devreme de acest termen. In cazul copilului cu handicap, stimulentul se acorda oricand pana la implinirea varstei de 3 ani de catre copil.

Daca nu ati mers pe varianta amintita si ati intrat direct in concediu de pana la 2 ani atunci nu aveti dreptul la stimulent de insertie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Sep. 2012
Din pacate, acest drept vi se poate acorda de la data depunerii cererii si acceptarii dosarului pentru dobandirea acestui drept.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2015
Nascuta in martie 1965, facultate la zi 5 ani, urmata de incadrare in munca in septembrie 1988, munca neintrerupta de...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iul. 2015 2 raspunsuri
Avem o angajata cu un istoric lung de nerespecatare a programului de munca. Vine la program chiar si cu o ora intarziere...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2015 3 raspunsuri
Buna ziuadaca firma, o multinationala, are stipulate in regulamentul intern proceduri clare in ceea ce priveste...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iul. 2015 1 raspuns
Buna ziua,sunt incadrat intr-o functie contractuala in cadrul unei primarii cu salariul minim pe economie (1050).As dori...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iul. 2015 1 raspuns
Am depus cererea de īncetare a activității la SOCIETATEA unde lucrez,am solicitat adeverință de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2015 1 raspuns
Un salariat doreste pensionare anticipata/anticipata partial (cu 10 luni inainte de conditiile pt. limita de varsta,...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2015 1 raspuns

X

1a980997cbce964c9862fd8011537129
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
67805c4ac0537346042e4a546066782a
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
8543c61ec6fc6fc7482da9e030f7cf1c
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427eTrebuie modificat fisierul raport.txtNu s-a putut scrie contentul!

Update raport special

Din


In