ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"criterii de evaluare"

Criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului pot fi prevazute in fisa postului iar in CIM lit. F1 sa specificam ca acestea sunt prevazute in fisa postului?

Adaugata in
  • Fisa postului

Vasilica Stanescu
 User  Vasilica Stanescu a intrebat la 27 Iun. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 27 Iun. 2012
Criteriile de evaluare a performantelor sunt clauza obligatorie in contractul individual de munca, si nu optionala. Nu puteti face trimitere la fisa postului, Aceasta este o anexa la contract in care se specifica atributiile si responsabilitatiile salariatului, liniile ierarhice, cerinte de studii, abilitati necesare ocupari postului etc.

Art. 17 - Codul muncii republicat

3 Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
e criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
4 Elementele din informarea prevazuta la alin. 3 trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca.



Alte intrebari despre Fisa postului

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa alexei delimart Radu Anton Viviana Serni G Stancu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua. As dori sa stiu daca anii in care am urmat cursurile la zi ale unei facultati sunt considerati vechime in...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 2 raspunsuri
suntnascuta in data de 05 februarie 1964am vechime in munca 32 de anidin care 18 ani grupa 1si amnascut 2 copii-cand pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Sep. 2014 9 raspunsuri
Buna ziua. Ma numesc VERES STEFAN, vreau sa devin coasigurat din partea sotiei. Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 3 raspunsuri
trebuie sa incep munca inainte cu o luna de a implini copilul meu 2 anisori?sau astea sunt doar zvonuri?[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 2 raspunsuri
buna ziua! as vrea sa stiu cand trebuie sa depun dosarul pt indemnizatia copilului. eu am nascut in 27 august si inca nu...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 3 raspunsuri
Am intrebat:Am urmatoarea problema : profesoara care a avut concediu de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani, 2...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Sep. 2014 1 raspuns
Video club