ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cercetare disciplinara


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Spuneti mi va rog daca este legal faptul ca inainte de a incepe o cercetare disciplinara fapta este prescrisa conform art 252 codul muncii insa conducerea sustine ca deoarece nu au trecut 30 de zile de la data la care aceasta a aflat de abaterea savarsita faptul ca au trecut sase luni de la savarsirea faptei nu mai conteaza astfel ca am fost cercetat disciplinar oricum iar contractul de munca mi a fost desfacut disciplinar. Mai pot sa fac ceva in aceasta situatie?
multumesc

Adaugata in: Abateri disciplinare
Danciu Ovidiu
 User  Danciu Ovidiu
a intrebat la 14 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Oct. 2011
Daca cele 6 luni de la data savarsirii abaterii s-au scurs, atunci sanctiunea dispusa este nelegala. Conform art 252 termenul de 6 luni curge de la data savarsirii faptei iar cele 30 de zile se vor incadra in cele 6 luni. Normal ar fi ca acest termen de 30 de zile sa se incheie inainte de curgerea termenului de 6 luni. Cu alte cuvinte, chiar daca nu s-au scurs cele 30 de zile de la data la care angajatorul a luat la cunostinta despre fapta savarsita, sanciunea dispusa este nelegala dat fiind faptul ca cele 6 luni s-au scurs inaintea termenului de 30 de zile, fapta prescriindu-se conform legii.

Decizia de sancionare poate fi contestata in instanta in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii, conform alin. 2 al art. 252 din Codul Muncii.

Alte intrebari despre Abateri disciplinare

TOP RASPUNSURI 2021