ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

In cat timp se poate aplica o nou sanctiune disciplinara?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pe 02.07.2013 s-a efectuat cercetarea unui salariat, in urma caruia s-a dispus reducerea salariului cu 10 % pe o perioada de 3 luni, incepand cu luna iulie. Acum a savarsit iar o abatere si as dori sa stiu daca in aceasta situatie il pot cerceta din nou si cu ce dat as putea sa-l sanctionez, avand in vedere ca prima sanctiune nici macar nu a fost pusa in aplicare?


Adaugata in: Abateri disciplinare
Mihaela Calin Grosea
 User  Mihaela Calin Grosea
a intrebat la 24 Iul. 2013
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Calin Grosea
 User Mihaela Calin Grosea
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
sigur ca vom face cercetarea. multumesc mult
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mihaela Calin Grosea la 24 Iul. 2013
Da, se poate, dar numai in urma cercetarii disciplinare. Daca salariatul este convocat in scris, semneaza pentru primirea convocarii dar nu se prezinta la data, ora si locul stabilite si aveti dovada comunicarii (semnatura lui de primire) atunci puteti dispune direct concedierea fara a mai parcurge procedura de cercetare disciplinara.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Calin Grosea
 User Mihaela Calin Grosea
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
Se poate dispune incetarea cim in urma celei de-a doua cercetari cu 01.08.2013?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
Da, se poate derula o noua cerceare si aplica o noua sanctiune disciplinara. Sanctiunea se poate aplica in 30 de zile calendaristice de la data intocmirii referatului (data luarii la cunostinta), fara a depasi insa 6 luni de la data savarsirii faptei.

Art. 252 - Codul muncii republicat
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Alte intrebari despre Abateri disciplinare

TOP RASPUNSURI 2020
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns