ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum pot sa ma angajez in Romania ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara ! Sunt din Republica Moldova casatorita cu cetatean roman si detin permis temporar de sedere in baza reintegrarii familiei. Am nevoie si de permis de munca ca sa ma pot angaja in Romania? Mersi mult !

Caz Lia
 User  Caz Lia
a intrebat la 13 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului cristina caluian la 14 Feb. 2014
Corect, multumesc pentru completare, am omis acest articol din analiza si este eroarea mea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Nu, nu aveti nevoie de autorizatie de munca pentru a va angaja in Romania.
OUG 56/2007 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei, reglementeaza o serie de categorii de persoane, cetateni straini, care pot fi incadrate in munca in Romania, fara autorizatie de munca.
Una dintre aceste categorii se refera la strainii, membrii de familie ai cetatenilor romani, conform art. 5 lit. g.
In concluzie, avand in vedere ca persoana in cauza este casatorita cu un cetatean roman, incadrandu-se astfel la exceptia prevazuta la art.5 lit.g, nu este necesara autorizatia de munca.

Atentie! Societatea care incadreaza in munca un cetatean strain, exceptat de la obligatia obtinerii autorizatiei de munca, are totusi alte obligatii legale de care trebuie sa tina cont, respectiv:
- are obligatia de a comunica Oficiului Roman pentru Imigrari copia contractului individual de munca, precum si a inscrisurilor care atesta apartenenta la categoria exceptata de la obligatia obtinerii autorizatiei de munca (copii ale actelor de stare civila).

- are obligatia de a comunica Oficiului Roman pentru Imigrari, in termen de 10 zile, modificarea sau incetarea contractului individual de munca incheiat cu strainul caruia nu ii este necesara autorizatia de munca ori.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Da, aveti nevoie de permis si / sau autorizatie de munca. Mergeti pe site-ul Inspectoratului General pentru Emigrari si vedeti acolo care sunt pasii de parcurs si conditiile de indeplinit pentru a va putea angaja in Romania. - http://ori.mai.gov.ro/

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns