Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Imi puteti oferi un raspuns pt urmatoarea problema?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Imi puteti oferi un raspuns pt urmatoarea problema?
Daca o persoana este angajata cu 8 ore pe o societate, mai poate fi angajata cu 2 ore pe o alta societate? Fara sa i se modifice contractul incheiat pe 8 ore?
Multumesc!

Adaugata in: Angajare
Mirela Flore
 User  Mirela Flore
a intrebat la 12 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului srl vanaj la 20 Mar. 2014
Realitatea este cea din lege, cei de la ITM dau o interpretare eronata a prevederilor legale. Aceasta restrictie era valabila pana la expirarea CCMUN, dar in lege nu apare o atare interdictie. Poate fi angajat si cu 2 ore pe al doilea contract, nu vad de ce ar fi interzis acest lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Srl Vanaj
 User Srl Vanaj
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Mar. 2014
Am intrebat la ITM , pentru ca si la mine este o situatie asemanatoare, am o persoana care a avenit sa se angajaze dar deja munceste la o alta firma cu program normal de 8 ore/zi,si mi s-a spus ca il pot angaja cu contract individual de munca dar cu 4 ore.Care e realitatea?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Mar. 2014
Da, sigur ca se poate, in temeiul art. 35 din Codul muncii republicat persoana in cauza poate realiza cumul de functii la acelasi angajator sau angajatori diferiti. Nu este prevazuta in lege obligatia modificarii normei de lucru din contractul cu 8 ore in cazul unui cumul. Poate avea si doua contracte cu 8 ore la doi angajatori diferiti daca le poate onora pe ambele.

Insa conform Codului fiscal, odata semnat al doilea contract, persoana va trebuie sa aleaga functia de baza si sa o declare la fiecare dintre angajatori, pentru ca exista drepturi precum deducerea personala sau tichetele de masa care se acorda numai acolo unde salariatul detine functia de baza.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns