ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

1decembrie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


1decembrie este zi libera stiu asta, dar seful meu vrea sa ne oblige sa semnam o declaratie precum am vrea sa lucram pe 1decembrie de buna voie!
Legal are voie sa ne oblige sa semnam, sau daca vine vreun control la firma ce se poate intampla?

Adaugata in: Codul Muncii
Mozul Doryan
 User  Mozul Doryan
a intrebat la 24 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mari Mari
 User Mari Mari
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Nov. 2011
daca se va lucra pe 1 decembrie, si se va da o alta zi libera drept compensare, se va acorda si un spor?gresesc cu ceva daca nu acord niciun spor?? sau acest spor se da doar pt lucrul in timpul repausului saptamanal???

daca salariatii vor veni pe 1 decembrie la servici trebuie sa emit o decizie in acest sens? daca da, ma puteti ajuta cu un model?

multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Constantin Postolache
 User Constantin Postolache
a raspuns la intrebare la 28 Nov. 2011

ART. 38 Codul Muncii
Salaria??ii nu pot renun??a la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzac??ie prin care se urm??re??te renun??area la drepturile recunoscute de lege salaria??ilor sau limitarea acestor drepturi este lovit?? de nulitate.

SEC??IUNEA a 3-a
S??rb??torile legale
ART. 139
1 Zilele de s??rb??toare legal?? ??n care nu se lucreaz?? sunt:
- 1 ??i 2 ianuarie;
- prima ??i a doua zi de Pa??ti;
- 1 mai;
- prima ??i a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima ??i a doua zi de Cr??ciun;
- dou?? zile pentru fiecare dintre cele 3 s??rb??tori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele dec??t cele cre??tine, pentru persoanele apar??in??nd acestora.
2 Acordarea zilelor libere se face de c??tre angajator.
ART. 140
Prin hot??r??re a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unit????ile sanitare ??i pentru cele de alimenta??ie public??, ??n scopul asigur??rii asisten??ei sanitare ??i, respectiv, al aprovizion??rii popula??iei cu produse alimentare de strict?? necesitate, a c??ror aplicare este obligatorie.
ART. 141
Prevederile art. 139 nu se aplic?? ??n locurile de munc?? ??n care activitatea nu poate fi ??ntrerupt?? datorit?? caracterului procesului de produc??ie sau specificului activit????ii.
ART. 142
1 Salaria??ilor care lucreaz?? ??n unit????ile prev??zute la art. 140, precum ??i la locurile de munc?? prev??zute la art. 141 li se asigur?? compensarea cu timp liber corespunz??tor ??n urm??toarele 30 de zile.
2 ??n cazul ??n care, din motive justificate, nu se acord?? zile libere, salaria??ii beneficiaz??, pentru munca prestat?? ??n zilele de s??rb??toare legal??, de un spor la salariul de baz?? ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baz?? corespunz??tor muncii prestate ??n programul normal de lucru.
ART. 143
Prin contractul colectiv de munc?? aplicabil se pot stabili ??i alte zile libere.

CAPITOLUL IV
R??spunderea contraven??ional??

ART. 260
1 Constituie contraven??ie ??i se sanc??ioneaz?? astfel urm??toarele fapte:
g ??nc??lcarea de c??tre angajator a prevederilor art. 139 ??i 142, cu amend?? de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h ??nc??lcarea obliga??iei prev??zute la art. 140, cu amend?? de la 5.000 lei la 20.000 lei;

Este suficient de clar?

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Nov. 2011
Legal angajatorul nu va poate forta sa semnati nici un fel de document care implica acordul ambelor parti. Puteti refuza semnarea acelui document. In cazul in care semnati documentul si se efectueaza un control la locul de munca, va fi cam dificil sa dovediti ca angajatorul v-a obligat sa semnati acea hartie.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns