ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se impune ??ncetarea CIM pentru o salariata care cumuleaz─? salariul cu pensia?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In termenul stabilit de Codul Muncii o salariata a solicitat continuarea CIM in baza art. 56 lit. c) p??n─? la v??rsta de 65 ani.
Cererea salariatei a fost aprobat─? de angajator.
Ulterior salariata a depus la Casa de pensii ??i cererea de acordare a pensiei pentru limita de v??rst─?.
Casa de pensii a comunicat angajatorului decizia privind acordarea pensiei pentru limita de v??rst─?.
In aceste condi??ii salariata beneficiaz─? ??i de salariu ??i de pensie.
Se impune, in aceste condi??ii, ??ncetarea de drept a CIM?
Care este baza legala?

Lorin Florea
 User  Lorin Florea
a intrebat la 09 Mar. 2023
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 10 Mar. 2023
Pentru orice tip de pensionare inceteaza CIM. Continuarea activitatii se face numai prin încheierea unui alt CIM pe perioada determinata de maxim 36 de luni. A se vedea art 82-87 din codul muncii privind incheierea CIM pe perioada determinata de timp

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2023
Buna ziua,Ce pot face in situatia in care un salariat primeste decizia de pensionare la limita de vasrta automat, fara...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mar. 2023 1 raspuns
Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: sunt angajata cu un CM de 4 ore cu salariul brut...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mar. 2023 1 raspuns