ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Acordarea stimulentului de insertie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia in care ma aflu. Sunt in concediu de cresterea copilului (data nasterii 3.05.2018), din cauza ca nu am cu cine lasa copii dupa ce cel mic implineste 2ani, sunt nevoita sa renunt la locul meu de munca. Intrebarea mea este urmatoarea :daca eu imi suspend CCC si intra sotul in CCC din decembrie 2019 si se intoarce la serviciu cu 60zile inainte ca cel mic sa implineasca 2ani, poate primi el stimulentul de insertie??
Va rog sa imi oferiti un raspuns!

Mihaela Galatanu
 User  Mihaela Galatanu
a intrebat la 03 Nov. 2019
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 04 Nov. 2019
Art. 7-OUG 111/2010:"Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), ob????in venituri supuse impozitului potrivit art. 3, au dreptul la un stimulent de insertie în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2)."
Raspunsul este afirmativ, sotul va beneficia de stimulentul de insertie daca se va întoarce la servici cu cel putin 60 zile inainte sa împlineasca bebele 2 ani.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021