ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Am incheiat colaborarea cu angajatorul si nu doreste sa imi trimita lichidarea.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.In perioada 28 Septembrie 2015-28 februarie 2016 am lucrat in cadrul unui restaurant. Pe 28 Februarie am incheiat colaborarea cu angajatorul. Mentionez ca pe data de 08 a lunii Februarie am incheiat un acord verbal cu dansul ca pe 28 sa inchei colaborarea la dansul, insa, nu am inmanat o demisie. Pe 28 a fost ultima zi de munca. Am primit banii pe cele 2 saptamani din urma convenind printr un acord verbal ca ramane sa imi trimita el prin virament bancar lichidarea si banii de concediu, pe data de 10 martie. Ziua respectiva a venit si a plecat. Mi a trimis mesaj sa uit de banii respectivi pentru nu are de gand sa mi-i mai dea. Avand in vedere ca nu am inmanat o demisie scrisa cu data in care am anuntat ca doresc sa plec si data incheierii efective a colaborarii, acestia nu mi-au inchis contractul de munca. Ce repercursiuni poate avea acest aspect si ce pasi pot urma eu pentru a primi restul de bani sau, in cel mai rau caz sa primesc din partea dansilor o decizie de incetare si dovada de vechime?

Adaugata in: Codul Muncii
Pavel Alexandru
 User  Pavel Alexandru
a intrebat la 22 Mar. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Pavel Alexandru
 User Pavel Alexandru
a raspuns userului adriana iancu la 23 Mar. 2016
Si ce pot face daca angajatorul nu este deloc deschis dialogului si nu va recunoaste acordul verbal de incetare a colaborarii? dansul nu are nici cea mai mica intentie sa stea de vorba cu mine
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 23 Mar. 2016
Potrivit art. 81 alin. 1 din Codului Muncii, actul de demisie se materializeaza "printr-o notificare scrisa, comunicata angajatorului".In aceasta situatie angajatorul este obligat sa inregistreze demisia si contractul individual de munca inceteaza la expirarea termenului de preaviz sau la renuntarea totala sau partiala a angajatorului la ecest termen.
Preavizul se calculeaza incepand cu ziua imediat urmatoare datei la care s-a inregistrat demisia de catre angajator.
Dupa cum vedeti, chiar daca angajatorul este obligat sa acorde demisia si angajatii au obligatii.
Pentru rezolvarea acestei situatii discutati cu angajatorul.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart G Stancu George Andreescu Viviana Serni adriana iancu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri