ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog un raspuns URGENT!
In cadrul societatii am de efectuat concediul incepand cu data de 05.08 - cererea a fost aprobata si am primit si prima de vacanta corespunzatoare.
In data de 01.08 am fost insa instiintata de reducerea posturilor din cadrul societatii. Este legal sa se faca asa ceva sau concedierea decurge dupa efectuarea concediului deja aprobat?
Va multumesc pentru un raspuns cat mai urgent.


Adaugata in: Codul Muncii
Vicentiu Brebenel
 User  Vicentiu Brebenel
a intrebat la 02 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Aug. 2013
Da, este. Indiferent daca a fost deja aprobat concediul, inca nu il incepuserati cand ati primit notificarea de incetare, deci nu se pune problema unei concedieri dispuse pe durata concediului de odihna ci inaintea efectuarii lui. Puteti intra in concediu si in timpul preavizului, primul nu afecteaza durata celui din urma pentru ca nu reprezinta perioada de suspendare. Dupa finalizarea preavizului va inceta contractul de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Aug. 2013
Art. 60 din codul muncii republicat
(1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:

;;;
h) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică ?n cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare, a falimentului sau a dizolvării angajatorului, ?n condiţiile legii.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022