ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu fara plata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Asi avea si eu o intrebare.
Eu am fost in cresterea copilului pana la data de 15.09.2012, apoi am inceput munca.
Eu asi vrea sa plec la munca in strainatate pe un contract de 3 luni.
Pot cere concediul fara plata pentru 90 de zile conform legislatiei pentru institutiile bugetare?
Sau nu pot pentru ca am inceput sa lucrez din nou decat din 15.09.2012?
Sau asi putea solicita inca un an de concediu fara plata?
Cum se da mamelor care solicita acest lucru dupa cei 2 ani de concediu de crestere a copilului?
Sau nu mai pot pentru ca am inceput munca?
Daca imi aproba concediul fara plata si am muncit 3 luni in strainatate cu contract de munca, si la intoarcere nu mai vor sa imi dea locul de munca inapoi, pot solicita sa imi dea somaj?
Va multumesc mult.


Adaugata in: Codul Muncii
Melinda Rad
 User  Melinda Rad
a intrebat la 29 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Melinda Rad
 User Melinda Rad
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Oct. 2012
Va multumesc mult de raspunsuri.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului MELINDA RAD la 30 Oct. 2012
Contractul colectiv de munca la nivel national nu mai exista inca din ianuarie 2011, nu stiu la ce contract va referiti dvs.


Concediul pentru studii se acorda in baza prevederilor din Contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate / ramura sau a prevederilor din Regulamentul Intern, in functie de caz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Melinda Rad
 User Melinda Rad
a raspuns userului MELINDA RAD la 30 Oct. 2012
Chiar daca am lucrat 2 luni?

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Melinda Rad
 User Melinda Rad
a raspuns userului MELINDA RAD la 30 Oct. 2012
Copilul are 2 ani si 2 luni, nu asi putea beneficia de concediu fara plata pana ce copilul face 3 ani?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Melinda Rad
 User Melinda Rad
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Oct. 2012
Contractul colectiv de munca la nivel national stabileste la art. 61 alin. (2) si art. 62 alin.(1) doua cazuri in care salariatii pot beneficia de concediu fara plata reglementand si durata acestora:

1) salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului (art. 61 alin. (2)).

2) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata(art. 62. - (1)).
Eu ma refeream la punctul 2
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Concediu pentru crestere copil se acorda incepand din al doilea an de la nasterea copilului. Dvs. inteleg ca ati avut deja concediu de 2 ani pentru crestere copil, ceea ce inseamna ca nu mai aveti dreptul si la fara plata in acelasi scop.

Concediul fara plata pentru nevoi personale, numarul zilelor ce pot fi acordate, se stabilesc prin Contract colectiv de munca la nivel de unitate sau ramura, sau prin Regualment intern. Discutati cu angajatorul dvs si vedeti daca va poate acorda aceasta perioada de fara plata, 3 luni.

Somajul il puteti primi numai daca incetarea are loc din motive neimputabile dvs ca salariata (desfiintarea postului, necorespundere profesionala etc.) si daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24. Nu se iau in calcul la stabilirea celor 24 luni anii de concediu crestere copil, ci doar perioadele de incapacitate de munca platite de angajator din bugetul sau. Cu alte cuvinte, cumuland perioada anterioara intrarii in CIC si cea ulterioara lui, ar trebui sa existe cele 12 luni. In cazul dvs nu este o problema, daca atunci cand ati intrat in concediu aveati 12 luni consecutive lucrate, realizand venituri impozabile conform legislatiei in vigoare.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri