ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Continuare activitate dupa implinirea varstei de 65 ani in functie de conducere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Este posibila ,continuarea activitatii ca director executiv, dupa implinirea varstei de 65 ani in functie de conducere a unui functionar public?
Avand in vedere depasirea varstei de pensionare.

Adaugata in: Codul Muncii
Grigore Bochis
 User  Grigore Bochis
a intrebat la 16 Mar. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 17 Mar. 2016
Conform art. 56, alin. (1), litera c) din Codul muncii, "Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare".
Persoanele pensionate la limita de varsta din sistemul bugetar pot sa se angajeze din nou in institutiile publice si sa cumuleze pensia cu salariul.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns