ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de voluntariat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca sunt minor (15 ani) pot sa ma angajez pe baza unui contract de voluntariat/parteneriat?
Varsta de 16 ani o implinesc in august, dar as dori sa stiu daca pana atunci as putea sa ma angajez.

Robert Stănescu
 User  Robert Stănescu
a intrebat la 31 Mar. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 01 Apr. 2013
P;uteti incheia contract de munca in conditiile art 13 al.2
Art. 13 din codul muncii republicat
(1) Persoana fizică dob?ndeşte capacitate de muncă la ?mplinirea v?rstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate ?ncheia un contract de muncă ?n calitate de salariat şi la ?mplinirea v?rstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu ?i sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Apr. 2013
Contractul de voluntariat nu inseamna angajare, ci doar derularea unei activitati din propria initiativa pentru o organizatie, asiciatie, firma etc., fara insa a primi in schimb salariu, asa cum se intampla in cazul angajarii. Pentru un astfel de contract nu aveti nevoie de acordul tutorelui legal sau al parintilor, insa pentru o angajare da, avand sub 16 ani.

Contractul de parteneriat ma indoiesc ca l-ati putea semna. El presupune o anumita responsabilitate si necesita multa experienta. Se semneaza de obicei intre persoane cu statut juridic sau intre o firma si o persoana cu experienta.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :