ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Evaluare profesionala dupa terminarea perioadei de proba


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Este obligatorie evaluarea profesionala a performantei angajatului dupa perioada de proba?



Adaugata in: Codul Muncii
Agnes Maria Porzsolt
 User  Agnes Maria Porzsolt
a intrebat la 04 Oct. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Oct. 2013
Nu este obligatorie atat timp cat angajatorul poate notifica salariatul pentru incetarea CIM in conditiile art 31 al3 din codul muncii republicat Art. 31
;;
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

daca nu raspunde cerintelor postului .Mentinerea in activitate a salariatului dupa expirarea perioadei de proba inseamna acceptarea acestuia in activitate fara o evaluare prealabila.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Oct. 2013
Din punct de vedere legal nu neaprat. Depinde cum a prevazut angajatorul derularea acestei evaluari la nivel de unitate. Daca la nivelul unitatii se practica acest lucru, fiind mentioanta evaluarea la finalul perioadei de proba in RI sau CCM, atunci se va proceda in consecinta.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022