Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Exista o forma de diminuare a preavizului meu?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
In momentul de fata sunt angajat la companie unde ocup functia de sef departament productie.La momentul desemnarii mele pe functia mai sus mentionata am semnat un act aditional prin care a fost modificata durata de preaviz de la 20 de zile la 45 de zile conform legislatiei in vigoare (art. 81 alin. (4) din Codul muncii republicat in Monitorul Oficial nr. 345 din 18 mai 2011).
Cu toate acestea eu sunt inregistrat cu COR-ul care apartine meseriei pe care o am la baza si anume Inginer energetica industriala(215108).
Problema este urmatoarea : daca vreau sa schimb locul de munca si nu voi putea onora acest preaviz dar sa presupunem ca voi putea onora un preaviz de 20 de zile, exista posibilitatea ca acel act aditional de modificare a perioadei de preaviz sa devina nul datorita codului COR cu care sunt inregistrat care difera de cel cu care ar fi trebuit sa fiu inregistrat. M-am interesat si codul COR pentru functia pe care o detin in prezent exista (132310).


Adaugata in: Codul Muncii
N-i Visoiu
 User  N-i Visoiu
a intrebat la 02 Apr. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2016
Codul muncii
Art 81
4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Functiile de conducere sunt cele care confera titularilor lor drepturi de decizie si comanda si functie de executie inseamna ca acestora le revine sarcina transpunerii sau realizarii deciziilor conducatorilor.
Angajatorul la incadrarea functiilor, in functii de conducere sau executie, trebuie sa respecte si prevederile Clasificarii Ocupatiilor din Romania.
Asadar, vi se poate modifica termenul de preaviz in momentul in care nu veti avea functia de sef de departament.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 3 raspunsuri
In conditiile legii in vigoare acum, se poate cumula pensia anticipata partiala, cu venitul realizat dintr-un contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Va rugam, raspuns ptr o doamna care munceste cu contract de munca permanent din 03.08.1987 - pana in prezent....[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 3 raspunsuri
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascuta la 25.03.1968, lucrez de la 01.09.1984 si pina in prezent, in perioada 06.07.1985 - 01.11.1988...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Am implinit virsta de 60 ani in noiembrie si ma intereseaza data la care ma pot pensiona daca am o vechime de 38 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 1 raspuns