Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Indemnizatie crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. As dori o lamurire cu privire la indemnizatia acordata studentelor. Am un baietel pentru care primesc indemnizatie pana la 3 ani (datorita gradului de handicap), mentionez ca am urmat cursuri la zi la postliceala pana in 2012 cand am absolvit. Acuma am nascut cel de-al doilea copil fiind in CIC pt primul. Voi beneficia si pt al doilea de indemnizatie sau nu?

Teodora Coardos
 User  Teodora Coardos
a intrebat la 03 Nov. 2013
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Nov. 2013
Da, ar trebui sa o primiti.

Indemnizatia de care ati beneficiat pentru CIC 1 (pentru prima nastere) se ia in considerare pentru acordarea altei indemnizatii in CIC 2. Solicitati la Primaria de care apartineti CIC si indemnizatie pentru al doilea copil imediat ce il terminati pe cel actual. Se va calcula valoarea indemnizatiei in functie de optiunea exprimata (de pana la un an sau 2 ani) si nu va fi mai mica de 600 lei / luna.

Art. 2 - OUG 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare
(1) ?ncep?nd cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, ?n ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite ?n continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la un an, respectiv 3 ani ?n cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(1^1) Limitele minimă şi maximă ale indemnizaţiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinţă, denumit ?n continuare ISR.
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte ?n cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate ?n ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR.
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte ?n cuantum de 85% din media
veniturilor nete realizate ?n ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR.
(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte ?n cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate ?n ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR.
(4) Abrogat.
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele ?n care persoanele s-au aflat ?n una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
[...] g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;
h) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea sau, după caz, pentru ?ngrijirea copilului cu handicap;
i) au beneficiat de concediu fără plată pentru creşterea copilului; [...]

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua! Am un salariat care a cerut suspendare pentru probleme personale timp de 3 luni, acceptata de catre angajator...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 2 raspunsuri
In data de 12.06. mi-am inaintat demisia la firma X, aceasta notificare fiind pentru demisie fara preaviz, incepand cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Dupa un proces inceput in anul 2017 , am obtinut o hotarare judecatoreasca favorabila, in luna februarie 2019. In luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 1 raspuns
Revin cu o intrebare pentru mai multe lamuriri. Daca un salariat care se afla in suspendare CIM pentru o perioada de un...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 4 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri