Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

prelungire contract pe perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Lucrez intr-o institutie de stat din luna iunie 2011, avand contract pe perioada determinata pana in iunie 2012 deoarece o persoana a intrat in concediu de crestere copil, iar postul a fost scos la concurs dupa 1 an de cand persoana se afla in crestere copil. Respectiva persoana a mai facut un copil si nu s-a intors la serviciu in iunie 2012 si am ramas tot eu, probabil cu prelungire de contract. De fapt pe contractul pe perioada determinata este specificat faptul ca durata contractului este pana se intoarce persoana respectiva la serviciu. In iunie 2014 persoana respectiva se va intoarce la serviciu. Inrebarea mea este daca mi se mai poate prelungi contractul, sau face alt contract pe perioada determinata, tinand cont ca in iunie 2014 se implinesc 36 de luni de cand lucrez in institutie? Va multumesc!

Marius Zaharia
 User  Marius Zaharia
a intrebat la 24 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Marius Zaharia la 26 Mar. 2014
Un alt contract pe 36 de luni s-ar putea incheia daca intre cele doua sunt mai mult de 3 luni diferenta, altfel intrati sub incidenta art. 82 privind contractele succesive.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Mar. 2014
Contractul dvs. s-a incheiat pe perioada determinata pentru a inlocui titularul.Nu este posibil sa vi se prelungeasca CIM pe aceiasi functie in cazul prezentat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Marius Zaharia la 26 Mar. 2014
Art 84 din codul muncii republicat
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marius Zaharia
 User Marius Zaharia
a raspuns userului Ioana Popa la 25 Mar. 2014
Deci se poate incheia un alt contract si dupa cele 36 de luni. Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Marius Zaharia la 24 Mar. 2014
Cred ca v-am raspuns destul de clar. Dupa cele 36 de luni se incheie contracte succesive. nu se poate prelungi CIM peste 36 de luni.

Dvs. ati spus "probabil cu prelungire de contract". Daca nu ati semnat nimic, niciun act aditional, prin care sa se modifice durata initiala a CIM atunci nu putem vorbi de o prelungire. El nu se prelungeste implicit printr-o simpla mentiune care sa precizeze ca CIM va inceta la revenirea salariatei titluare. Pentru un contract pe perioada determinata este nevoie de act aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marius Zaharia
 User Marius Zaharia
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Mar. 2014
Contractul a fost prelungit pana se intoarce persoana din concediu de crestere copil. Intrebarea mea este daca se mai poate prelungi dupa aceea, cand se intoarce femeia, tinand cont ca se fac 36 de luni de cand ii tin locul?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Mar. 2014
Ar fi trebuit sa vi se incheie un act aditional la contractul de munca in anul 2012, altfel el a expirat de drept si dvs ati lucrat in tot acest timp fara contract de munca, in mod ilegal. Ar fi putit fi prelunfit pana la data revenirii salariatei titulare, fara a se depasi limita celor 36 de luni prevazute de Codul muncii, iar dupa expirarea lui se puteau incheia contracte succesive.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
Marius Ion G Stancu Radu Anton alexei delimart violeta Georgescu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2020
O angajata cu CIM pe durata nedeterminata, cu norma intrega de 8 ore/zia avut concediu medicaldin data de 20.10.2019...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua !Am o problema pentru care sunt trimis de " cunoscatori " la " cineva de la o casa de pensii " . Dar nu e...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Mai. 2020 8 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns