ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

remuneratia pe concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Ma puteti ajuta in urmatoarea situatie, va rog?
Am avut un salariat care a plecat cu art de somaj, art.65.1; insa inainte sa plece, ultimele 10 zile a fost pontat si platit, desi nu a lucrat pentru ca si-a cautat un alt loc de munca, dar in cursul acestui an, nu i s-a acordat si nici platit concediul de odihna.
Aceasta situatie s-a petrecut in luna Iunie, iar acum salariatul a cerut remuneratia pe concediul de odihna, cum fac? Exista o solutie in acest caz?
Multumesc!

Adaugata in: Codul Muncii
Liliana Nicola
 User  Liliana Nicola
a intrebat la 07 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Aug. 2013
Salariatul are dreptul la compensarea zilelor de CO ramase neefectuate la incetarea raportului de munca, deci singura solutie este sa ii platiti drepturile cuvenite. In caz contrar va poate actiona in judecata si va avea castig de cauza.

Faptul ca si-a cautat de lucru in timpul preavizului acordat ca urmare a desfiintarii postuui inseamna ca la nivel de unitate se acorda un astfel de beneficiu salariatilor concediati pe motive neimputabile lor. Salariul lor insa nu poate fi afectat ca urmare a unei astfel de masuri, nu este legal.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :