ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

revenirea la serviciu dupa crestarea copilului de pana la 7ani


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna dimineata,

Am o salariata care in data de 26.04.2014 termina concediu pentru crestarea copilului de de pana la 7ani. Salariata a primit drept de a lucra 4ore. Firma este obligata sa o primeasca?
Mentionez ca nu avem nici un post pentru 4 ore.

Va multumesc.



Adaugata in: Codul Muncii
Marcela Lulea
 User  Marcela Lulea
a intrebat la 03 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marcela Lulea
 User Marcela Lulea
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Apr. 2014
va multumesc

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Apr. 2014
Concedierea ei se poate face numai prin unul din temeiurile prevazute de Codul muncii republicat. Totodata, legea prevede urmatoarele:

Art. 107
(1) Angajatorul este obligat ca, in masura in care este posibil, sa ia in considerare cererile salariatilor de a se transfera fie de la un loc de munca cu norma intreaga la unul cu fractiune de norma, fie de la un loc de munca cu fractiune de norma la un loc de munca cu norma intreaga sau de a-si mari programul de lucru, in cazul in care apare aceasta oportunitate.
(2) Angajatorul este obligat sa informeze la timp cu privire la aparitia unor locuri de munca cu fractiune de norma sau cu norma intreaga, pentru a facilita transferurile de la norma intreaga la fractiune de norma si invers. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.
(3) O copie a anuntului prevazut la alin. (2) se transmite de indata sindicatului sau reprezentantilor salariatilor.
(4) Angajatorul asigura, in masura in care este posibil, accesul la locuri de munca cu fractiune de norma la toate nivelurile.

In cazul de fata, cat timp nu exista un post cu norma partiala si nu se poate pune problema transformarii lui din post cu program intreg intr-un cu norma de 4 ore, ar trebui sa aveti un motiv foarte intemeiat pentru concedierea ei si care sa se regaseasca in Codul muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2014
Legislatia aplicabila nu prevede obligatia mentinerii pe post a salariatului revenit din acest tip de concediu, dar trebuie sa aveti un temei legal pentru dispunerea unei concedieri. Programul de lucru redus la 4 ore este un drept al ei recunoscut prin lege, iar aceste drepturi constitutie obligatii pentru angajator.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Am primit decizia de pensie anticipata partial in data de 27.01.2021 data postei.Care este data maxima pina la care...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 2 raspunsuri
Puteti sa solicitati anularea deciziei de pensionare anticipata partial in termen de 30 de zile calendaristice de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri