ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Acordare concediu odihna din 2013 in 2014


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am o intrebare: salariatii din unitatea noastra nu o sa -si ia concediu de odihna pe anul 2013 din cauza ca avem foarte multe comenzi.
Sefii spun ca vor lua acest concediu in ianuarie 2014. Cum procedez cu acordarea acestor zile de concediu de odihna ? Nu avem prevazut acest fapt in Contractul colectiv pe unitate. Pot avea probleme in acest sens cu ITM?
Va multumesc!

Adaugata in: Concedii
Cosmina Vesa
 User  Cosmina Vesa
a intrebat la 02 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Iul. 2013
Art. 146
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Iul. 2013
Il acordati in baza prevederilor din Codul muncii, pana la finalul anului viitor, nu neaparat in ianuarie. Perioada de acordare a lui se negociaza cu salariatii, nu se impune. Deci nu le puteti impune cand anume sa isi ia concediul respectiv si nici sa il efectueze pana la finalul primei luni din anul viitor, cand Codul muncii le permite sa faca acest lucru pana la sfarsitul anului viitor.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri